Icra Vekili Varank, Nitelikli İstihdam Merkezi ve TSE Imtihan-Kalibrasyon Merkezi esas atma töreninde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Hamdolsun şu anda Türkiye’üstelik yatırım iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bütün tıpkı şekilde bize sorular yöneltiyor, ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize havari kabil misiniz? Bize lütfen yatırım yapacak, yer gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu genişlik bu şekilde.” ifadesini kullandı.

Varank, Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Test-Kalibrasyon Merkezi Asıl Atma Töreni’nde, dünya karmakarışık tıpkı dönemden geçerken kendilerinin azimli tıpkısı şekilde yollarına bitmeme ettiklerini söyledi.

Kovid-19 salgını sürecinde dünyada hazırlık zincirinin sekteye uğradığını fakat Türkiye’bile sanayinin çarklarının aceleci şekilde dönmeyi sürdürdüğünü belirten Varank, “Ukrayna-Rusya savaşı, peşinden mevrut erke krizi sebebiyle dünyanın bir nice ülkesi konuşu anlamda savrulurken, biz akıllıcasına politikalarla acep ülkemizi bittabi avantajlı konuma getiririz bunun hesabını yapıyoruz.” dedi.

İhracat rakamlarının hedeflendiği şekilde 250 bilyon doları aştığını dile getiren Varank, otomotiv, araba, kimya, mobilya, dokuma gibi sektörlerle bu başarıyı elde ettiklerini aktardı.

Özel sektörün başarılarının anahtarının cevval girişimcilerin savaşımcı ruhunda saklı olduğunu kaydeden Varank, şöyle devam etti:

“Diğer taraftan burada devletin civar açıcı rolünü, müzahir uygulamalarını de katiyen ayn ardı etmememiz gerekiyor. Tığ imalat sanayini ülkemizin kalkınmasının, vatandaşlarımızın refahının tıpkı teminatı kendisine görüyoruz. Bu manada Türkiye’nin istihsal üsleri olan kombinasyon sanayi bölgelerinin niceliğinin ve niteliğinin artırılması noktasında yüce destekleri biz vekillik namına veriyoruz. Şu anda bakanlığımızın siftinlik bunaltıcı gayretleriyle Türkiye’dahi tevhit uran bölgesi sıfır yer kalmadı. Tevhit uran bölgelerimizin sayısı 341’e yükseldi. Ancak Cumhurbaşkanımız her ahit hangi diyor? Bizim anılmış aynı sloganımız var, ‘Durmak bulunmayan, yola devam.’ Bizim cevval sanayicilerimize tehlikesiz olun daha çok 341 tevhit endüstri bölgesi yetmiyor, herhalde 400 birlikte yetmeyecek. Hamdolsun şu anda Türkiye’üstelik envestisman iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bilcümle tıpkısı şekilde bize sorular yöneltiyor; ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize apotr olabilir misiniz? Bize lütfen envestisman yapacak, vadi gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu nitelik bu şekilde.”

“Vatandaşımıza ki makul bakım ediyor, kim hizmet edemiyor bunları dile getireceğiz”

Icra Vekili Varank, yatırımlar anlamında muhalefetin kötümserlik ortamı oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Türkiye’nin birçok yerinde 44 eskimemiş organize uran bölgesi üzere saha intihap çalışmalarına bitmeme ettiklerini bildiren Varank, “Bize fikir vermeyen kurumların zait düşün verdiğini akseptans edeceğiz, biz yolumuza bitmeme edeceğiz. Biz kimsenin üç ay, ilkokul ay görüş vermesini bekleyemeyiz. İnşallah yeni birleştirme endüstri bölgeleriyle bire bir nebze olsun yatırım yeri bulma konusunda ayrımsız rahatlama yaşayacağımıza inanıyoruz. Biz iktidara gelmeden önceki çevresinde İstanbul, Bursa, Kocaeli kabil oylumlu endüstri şehirlerinin bulunduğu Yalova’bile bir tane bile organize uran bölgesi yoktu. Hamdolsun akıbet 20 yılda verdiğimiz desteklerle Yalova’daki birleştirme endüstri bölgesi sayısı 4’e yükseldi. Bugün bu birleştirme sanayi bölgelerinde 4 binin üstünde vatandaşımız istihdam ediliyor.” bilgisini verdi.

Varank, 620 hektar büyüklüğündeki Yalova Araba İhtisas Birleştirme Uran Bölgesi’nin yeşil vizyonuyla yatırımlarını tamamladığında çevreci tıpkısı altyapıya sahip olacağını belirtti.

Burada önce fabrikaların temellerinin bodur müddet geçmiş atıldığını anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Başkana sordum, ‘İnşallah evvel açılışları nisan kocaoğlan kadar yaparız’ dedi. İnşallah geçmiş açılışlar hazır olduğunda nisanda dahi Yalova’mızı görüşme edelim, onu dahi bilcümle gelişigüzel bahtiyar, sevinçli tıpkı şekilde açılışlarını gerçekleştirelim. Bu yeşil vizyonu sebebiyle şu anda bu inşaatı devam eden tesisler, daha az köken tüketen ve enerjiyi bol şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları bitmeme ediyor. Binalar tamamladığında Türk Standardları Enstitüsünün yeşil bina sertifikasyonuna üstelik buradaki tesisler topluluk olacak. Bu organize sanayi bölgemizde sürdürülebilir su yönetimi amacıyla bir baraj, baran suyunun kullanılması üzere enfrastrüktür, çıkmaz aydınlatmalarında yenilenebilir enerji, aptal cıvıltı dil park yeri projeleri, muvaffakiyetsiz atılan yönetim sistemi, laboratuvarlar, enstitüler, fakülte ve çığır lisesi binaları düzlük algı. Bu manada bu tevhit sanayi bölgesinin vizyoner yaklaşımları umum birleştirme sanayi bölgeleri üzere tıpkısı tezkere niteliğinde olmalıdır.”

Varank, yerel yönetim anlayışını akıllıca şekilde sürdürmeyen şehremaneti yönetimleri bulunduğuna dikkati çekti.

Bunu örneklerle açıklayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ego buraya Eskişehir’den geldim. Eskişehir’in az daha haddinden fazla beş altı bir kısmında yağmur suyu atılan altyapısı kâin. Antrparantez Yunus Emre Caddesi var, ihtimal Eskişehirliler vardır burada, Eskişehir’in merkezinde ayrımsız cadde ve şu anda orada lağım döşemi sistemi yeterli olmadığı üzere vidanjörler şehrin içine gelip kanalizasyonla ilgili sıkıntıları gidermeye çalışıyor. Demin sorsanız diyorlar kim ‘Tığ çokça mebzul belediyecilik yapıyoruz.’ Yahu sen kanalizasyonu Eskişehir’in merkezinde halledememişsin. Bak elbette iş yapılır kazanmak istiyorsan gel biz sana vizyonu gösterelim, birleştirme endüstri bölgesinde gösterelim. Kuşkusuz burada altyapıları kuruyoruz, geleceğe dönük burada planlamalar yapıyoruz; biz size bunları öğretiriz. Yeter ki vatandaşımız bastırık çekmesin. Bunları söylediğimde bile bana kızıyorlar, diyorlar kim ‘Sayın Bakanım siz niye siyaset yapıyorsunuz?’ Illet politika yapmayacağım? Biz elbette ki AK Tümen’nin bir üyesi namına siyaset da yapacağız, vatandaşımıza ki akıllıca hizmet ediyor, ki bakım edemiyor bunları dile getireceğiz.”

TSE Imtihan-Kalibrasyon Merkezi

Vekil Varank, Yalova Makine İhtisas Birleştirme Uran Bölgesi’nin “Bütünleşik Danışma ve Asayiş Sistemi” ünlü projesinin, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının 2023 yılı Yatırım Programı’na eskimemiş proje namına karışma edilmesi konusunu Cumhurbaşkanlığı Izleme Bütçe Başkanlığına öneri ettiklerini söyledi.

TSE Test-Kalibrasyon Merkezi üzere bile ana atma töreni gerçekleştirdiklerini belirten Varank, şunları aktardı:

“Nitelikli İstihdam Merkezinin amacı; sanayicilerimizin en cesim sorunlarından olan, akıllıcasına çalışanı bulma ihtiyaçlarını durdurmak olacak. Bu kapsamda 2 bin 40 metrekarelik alanda 10 sınıf ve iki bilgisayar laboratuvarlarıyla durumunda eğitimler çevirmek için burada yenilikçi tıpkı merkezi kurmuş olacağız. Bu hat teorik eğitimden ziyade aracısız istihdama yönelik kılgı eğitimleri içermiş olacak. Eğitimler sonucunda verilecek sertifikalarla yılda kestirmece 2 bin 800 vatandaşımızın istihdam edilmesi bekleniyor. Bu merkezde firmalarımıza çevrilmiş yeşil dönüşüm, sayısal dönüşüm ve yalın transformasyon alanlarında da müşavirlik hizmetleri verilecek. 14 milyon lira bütçeyle hayata geçecek bu projenin 6 milyon liralık kısmını Gün Doğusu Marmara Kalkınma Ajansı kendisine tığ karşılamış olacağız ve burada inşallah yeniden cemi birleştirme sanayi bölgelerine kat sayı olacak bir merkezi kurup istihdama bunaltıcı katkılar sağlamış olacağız.”

Imtihan altyapısı alanındaki eksiklikleri yolmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Varank, merkezin Marmara Bölgesi genelinde araba, otomotiv, tersane, bahir ve demir yolu muvasala sektörlerine seslenme edecek tıpkısı vadi olacağını dile getirdi.

Bölgede henüz önce yapılamayan testlerin yapılmasına imkan sağlayacak aynı saha nesir ettiklerini anlatım eden Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tıpkı taraftan firmalarımızın zamandan tasarruf etmesini sağlarken diğer taraftan birlikte paramızın yurt içinde kalmasını sağlamış olacağız. Türkiye’dahi henüz önceki yapılmayan bindi yanmazlık deneyleri bu merkezde gerçekleştirilecek. İlerleyen yıllarda hamil-sled testlerine müteveccih yıpranmamış adımlar atılacak, iskele imalatçılarının ihtiyaç duyduğu deneyler buradaki laboratuvarlarda gerçekleştirilecek. Burada senelik kestirmece 20 bin imtihan ve ölçümleme hizmeti eksiksiz sektöre verilecek. İki merkezinde sanayicilerimizin çok kebir ihtiyaçlarının karşılanmasına yanıt vereceğine özden inanıyorum.”

Müteahhitten inşaatların yapımının 7 ayda bitirilmesi sözünü düz Varank, sahneye getirilen butonla asıl atma işlemini gerçekleştirdi.

Programa, DÜRÜST Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Araba İhtisas Tevhit Uran Bölgesi Başkanı Dayanım Özdemir ile özge ilgililer katıldı.

Share: