İran, John Bolton’a yönelik suikast iddialarını reddetti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani konuyla ilgili yaptığı kayıtlı açıklamada, MEMLUK’li hüküm yetkililerin “siyasal saiklerle ve geçerli kanıtlar sunmadan” bu ülkedeki tıpkısı İran vatandaşını suçladığını savundu.

TRT Haber’in haberine göre Kenani, “İran, bu komik ve uydurma suçlamalar bahane edilerek, İran vatandaşlarına yönelik herhangi bir eyleme karşı keskin uyarıda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını savunmak için arsıulusal ülfet çerçevesinde gelişigüzel cins tedbiri kabul etme hakkını gizli tuttuğunu vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Washington yönetimi, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu olduğu argüman edilen Şehram Pursafi ünlü ayrımsız İran vatandaşını Trump döneminde millî güvenlik danışmanı adına görev özne Bolton’u katil planları yapmakla suçlamıştı

Açıklamada, Washington’daki federal mahkemede açılan yanlışlık duyurusunda adı güzeşte Pursafi’nin şu zaman ÇAKER dışında olduğu ve yakalanması yerinde “uluslararası benzeri kıya planına maddesel bindi sağlamaya çalışmaktan” yargılanacağı bilgisi verildi.

İran, Bolton’u Son Teşrin Süleymani suikastıyla bağlantılı olmakla suçluyor

Trump döneminde 2018-2019’de kısaca 1,5 sene ulusal asayiş danışmanlığı eden Bolton, görev süresi boyunca ve öncesinde İran’a yönelik sert söylemlerde bulunmuş, Bolton’un görev yaptığı dönemde İran ile ESIR direkt çatışmanın eşiğine gelmişti.

KÖLE, 3 Sülale 2020’de Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin açacak konvoyuna albeni saldırısı düzenlemiş, saldırıda Süleymani ölmüştü.

İran Bükülme Muhafızları Ordusu komutanları ilkin oluşmak için İranlı yetkililer, saldırının faillerinden öç alınacağını duyurmuştu.

İran, 19 Familya 2021’de Teşrinisani Süleymani’ye müteveccih suikastla angajmanlı oldukları iddiasıyla Bolton ve Trump’ın de aralarında olduğu ense düzey eski ÇAKER’li yetkilileri yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

Hamaney’in genel ağ sitesinde Trump’a yönelik suikast animasyonu

İran lideri Ayetullah Ulu Hamaney’in resmi genel ağ sitesinde, İranlı general Kasım Süleymani’ye suikast emrini veren sakat BENDE Başkanı Donald Trump’a suikast düzenlendiğini gösteren bire bir animasyon yayınlanmıştı.

Serencam namına 21 Nisan’bile Kıvrılma Muhafızları Ordusu komutanlarından Şanlı Dilek Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları tahammül ve ara sıra imtiyazlar karşılığında ESIR saldırısında öldürülmüş Süleymani’nin intikamını almaktan gerileme teklifinde bulunduğunu fakat intikam planlarının değişmez olduğunu söylemişti.

Kasım Süleymani ile ilişkin bomba veri

 

John Bolton’dan azrail darbe itirafı!

 

John Bolton’ın görevden alınmasının engel arkası!

 

Share: