Kadına yönelik şiddete ‘dur’ gelmek için yürüdüler

Çankırı’de yüzlerce yurttaş, kadına müteveccih şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık ihdas etmek amacıyla açtıkları pankartlarla yürüdü.

Çankırı’de, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Uğraş Günü’nde farkındalık yapmak üzere yol yapıldı. İl merkezinde düzenlenen yürüyüşte kadınlar açtıkları, ‘kadına hüküm insanlığa ihanettir’ yazılı pankartla caddelerde yaya farkındalık oluşturdu. Yürüyüşe Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, İl Güvenlik Müdürü Yılmayan Delen, Uyanık Komutanı Albay Yusuf Mutlu Güre, Cumhuriyet Savcısı Oğuz Şükrü Ener kat ve gelgel amirleri, siyasal parti temsilcileri, STK temsilcileri, yordamlı, sarıklı, mektepli ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün peşi sıra, vatandaşlar Ahmet Yesevi Camii bahçesinde kurulan stantlarda bilgilendirildi.

Yürüyüşün ardından konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Tabiatıyla özünde çaba amma özelinde kadına yönelik güç yer mehabetli gündem maddelerimizden birisi. Maalesef az buçuk ilk arkadaşlarımızın bile söylediği kadar sonuç yıllarda bu konuda on paralık istemediğimiz, çalmak istemediğimiz bire bir artışı görmekteyiz. Ancak ilkin Ev, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız kalkmak üzere birlik hava ve kuruluşlarımızla şiddetin ortaya çıkmaması üzere engelleyici hususlar tartışıyor, görüşüyor. Sonrasında da bire bir gösteri planı şeklinde ilimizde uygulama gayreti içerisinde oluyoruz. Bittabi istemediğimiz benzeri şekilde hız ortaya çıkarsa birlikte gene emniyetimiz, jandarmamız adliyemiz, baromuz marifetiyle müstelzim hem türel desteğin sağlanması hem dahi hız mağduru olmuş olan bireylere, müstelzim desteğin, gereken korumanın verilmesi hizmetlerimiz bitmeme etmekte. Ama dediğim üzere becerikli kendisine benim şahsımda ve beraber himmet arkadaşlarımla beraber gördüğüm asıl sıkıntı, gerçekli kim bu şiddetin ortaya çıkmadan engellenmesi. Dediğim kabil umum paydaşlarımızla bu arada inşallah ilimiz genelinde yeni vakaların ortaya çıkmaması amacıyla elimizden mevrut kül desteği ve çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi. – ÇANKIRI

Share: