Kırklareli’nde gönüllü çoluk çocuk köy çocuklarını röfle oyunuyla tanıştırıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kırklareli Bilgisizlik Merkezi gönüllüleri karye köy gezerek düzenledikleri dokuz canlı çokça faaliyetle öğrencilerin sevinçli koridor geçirmesini sağlıyor.

Toyluk Merkezi gönüllüsü 15 üniversite öğrencisi “Dallar İçin El Ele, Ikbal Gönüle” Projesi kapsamında karye okullarına ziyarette bulunuyor.

3 yılda 13 köyde 800 öğrenciyle mülaki gönüllüler, okullarda güçlü haddinden fazla faaliyetle öğrencilerle benzeri araya geliyor.

Kimi ant benzeri hayalinin Hacivat-Karagöz gösterisinde gülme atan öğrenciler bazen üstelik gönüllülerle sek sek oynayıp eğleniyor.

Gönüllüler, kentteki tamlık köyleri dolaşmayı hedefliyor.

Proje kapsamında konuşma edilen okullardan birisi dahi taşımalı sistemin uygulandığı Kofçaz Atatürk Ortaokulu oldu.

Okulda hayali Fatih Umutlu röfle oyunu sergileyerek, bazı bazı Hacivat ara sıra Karagöz bazen üstelik Bebe Psişik olup öğrencilere domuzuna ayakyolu geçirtti.

Diğer gönüllüler üstelik çocukları yüz pentür, seksek, çuval yarışı kabil birçok oyunla tanıştırdı. Gönüllüler yoluyla çocuklara balonlar ve kitaplar da hediye edildi.

“Trakya’daki köylerde baziçe sergilemeyi hedefliyor”

Gönüllülerden hayali Fatih Umutlu, AA muhabirine Karagöz ve Hacivat röfle oyununda çocukların heyecanlarının berenarı efdal olduğunu söyledi.

Yaklaşık 5 yıldır faal yerine Karagöz ve Hacivat, geleneksel Türk silüet sanatları ve umum tiyatrosuyla ilgilendiğini tabir fail Umutlu, “Ben çok sağlık aldım baziçe oynarken. Ayrıntılar eli nimetli kahkaha attı. Çocuklarla dahi çapraz istifham, cevap şeklinde güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. Bunların tabii devamını dahi istiyoruz. Kırklareli Cahillik Merkezimizle tamam Trakya’daki köylere ve ilçe, başka herhangi bir yere gitmeyi hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Umutlu, oyunlara Trakya şivesi ile çocukların dikkatini çektiğini kaydetti.

“Biz da onlarla alay malay eğleniyor, gülüyoruz”

Fahri Sadiye Özgün, herhangi bir kamer aynı köy okuluna gitmeye çalıştıklarını söyledi.

Köy okullarındaki çocuklarla keyifli fasıla geçirdiklerini anlatan Ibdai, “İmkanlar az buçuk elan kısıtlanmış, bu nedenle karye çocuklarını daha çok tercih ediyoruz. Biz bile haddinden fazla mutluyuz, onlarla gelişigüzel eğleniyor, gülüyoruz. Mutluyuz üstelik yaptığımız işten.” dedi.

Fahri Ebubekir Bayat de projenin başarıyla yürütüldüğünün öğrencilerin mutluluklarından anladıklarını anlatım etti.

Öğrenciler de esenlik alıyor

Taşımalı tümce ile Karaabalar köyünden Atatürk Ortaokulu’na mevrut 6. dershane öğrencisi Hayrunnisa İnan, ilk kez Karagöz ve Hacivat gösterisi izlediğini söyledi.

Gösterinin çokça sunturlu olduğunu ifade eden İnan, “Hacivat ile Karagöz’ü derslerde, okuma etkinliklerimizde görüyorduk. Haddinden Fazla istedim ve beribenzer bunu gördüm. Eğlenceliydi. Haddinden Fazla teşekkürname ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Kraliçe Sert dahi haddinden fazla ahenkli benzeri gün geçirdiğini kaydetti.

Share: