Kızılırmak Deltası’nın batış manzarası dernek fotoğrafları amacıyla tercih ediliyor

Samsun’üstelik kâin Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ve vukuf insanlarının birlikte büyüleyen batış dolayısıyla dernek fotoğrafı çektirecek çiftlerin ilgisini çekiyor.

Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçesi sınırları içinde saha kayran 56 bin hektarlık alanı havi, 356 kuş türünün beraberinde yılkı atları ve camız varlığı ile öne çıkan, endemik bitki türlerine topluluk UNESCO Dünya Mirası Arızi Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gün batımı güzel görüntüler oluşturuyor.

5 bin 174 hektarlık kısmı aşılanmamış hayatı geliştirme alanı olan ve arsıulusal Ramsar Sözleşmesi kapsamında esirgeme altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve çökek alanlar meydan alıyor.

Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz’i aracısız aşan kuş türleri üzere bile önemli önem taşıyor. Deltanın korunması amacıyla havza çevirici girişine merbut bulunuyor.

Türkiye’nin sunu balaban sulak alanları arasında meydan düzlük Kızılırmak Deltası, düğün fotoğrafı çektirmek isteyen elkızı ve damatların dahi gözde merkezi haline geldi.

Kentte fotoğrafçılık işleyen Murat Turgut, AA muhabirine, bölgede çekilen fotoğrafları sosyal medyadan gören bir nice çiftin düğün fotoğraflarını burada çektirmek amacıyla kendileriyle iletişime geçtiğini söyledi.

Yeni evlenen çiftlerin batış foto çekimi üzere bölgeyi yeğleme ettiklerini anlatan Turgut, “Kırıcı ilişki olduğunu söyleyebilirim. Bura doğası itibarıyla tığ fotoğrafçılar açısından bile haddinden fazla yeğleme edilen tıpkı kayran. Haddinden Fazla açık ve değişik nebat örtüsüne eş. Çokça estetik fotoğraflar çekiyoruz.” dedi.

Share: