“Maharet öğretmenler” yer sarsıntısı bölgesinde okulları emin hale getiriyor

ÖMER YASİN ERGİN/MEHMET SIDDIK KAYAÇ – Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca (MEB) hayata geçirilen “Afet Bölgesindeki Okullarda Riziko ve Öfke Yönetimi Beceri Çözüm Ekibi Oluşturulması” projesi kapsamında meslek liselerinde görev özne öğretmenler, yer sarsıntısı bölgesindeki hasarsız okulları elan sakıncasız hale getiriyor.

Proje, zelzele bölgesinde terbiye öğretimin sürdürülebilmesi amacıyla hasarsız okulların fiziki şartlarının iyileştirilmesi, aksiyon sağlığı ve güvenliği bakımından kontrolü, riziko ve coşkunluk analizi, macerasız arızaların giderilmesi ve giderilemeyen arızaların belirlenmesi amacıyla hayata geçirildi.

Bu kapsamda Batman ve Erzurum’dan gelen 20 “beceri hoca”, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da hasarsız okulları elan emniyetli arkaç aktarmak için çalışıyor.

Ekipler, okullarda, masa ve fasıla tamiratı, akarsu ve radyatör tesisatı onarımı, peteklerin sabitlenmesi, dolapların duvara monte edilmesi, gaz kaçağının tespiti ve onarımı, faaliyet panolarının kontrolü, zelzele kaynaklı gevşeyen ampullerin değiştirilmesi gibi çalışmalar yürütüyor.

Elektrik, esrar, sıhhi donanım, mobilya ve araba bölümü öğretmenleri, şu asıl kadar kentteki 27 okulda düzentileme yaptı.

“Eğitimin zinde şekilde yürütülmesi amacıyla okulları hazır ağıl getireceğiz”

Batman’ın Kozluk ilçesindeki Martir Şenay Aybüke Yalman Marifet Lisesi Müdürü, aynı zamanda cıvıltı elektronik öğretmeni Nazmi Altuner, AA muhabirine, Bakanlığın görevlendirmesiyle kente gelip çalışmalara başladıklarını söyledi.

Şu dakika form Bağlar ilçesindeki Yiğityolu Dr. İlhan Koçtürk İmam Dil Cambazı Ortaokulu ve İlkokulunda iş yürüttüklerini aktaran Altuner, İl Milli Yetişek Müdürlüğünün çalışmasıyla okullardaki eksikliklerin tayin edildiğini, peşi sıra ekiplerin faaliyete başladığını belirtti.

Her öğretmenin kendi alanıyla ilgili işleri yaptığını dile getiren Altuner, şöyle konuştu:

“Kısa sürede inşallah cümle okulları tamamlayacağız. Hele okullardaki dolapları sabitlememiz gerekiyor zira depremin etkisiyle devrilme ihtimali var. Depremden âlem tavandaki ampullerin kimi sölpük bazı çalışmıyor. Onların hizmet ve onarımını yapıyoruz. Kulaklı dairesinde sarsıntıdan kaynaklı borularda sızdırmalar olmuş. Yerinden ayrılan peteklerin düşme ihtimaline alın sabitliyoruz. Ekiplerimiz dolaşık aletleriyle doğal gaz sızıntısının olup olmadığının takibini yapıyor.”

Alanında komple öğretmenlerin okulları sakıncasız hale tefhim etmek üzere titizlikle çalıştığını anlatan Altuner, “Amacımız 1 Mart’ta kadar tekmil okulların bakım ve onarımını yazmak, eksikliklerini gidermektir. İnşallah acele zamanda çalışmalarımızı bitireceğiz ve eğitimin metin tıpkısı şekilde yürütülmesi için okulları amade arkaç getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: