Malatya’nın üreten kadınları buluştu

Malatya’de mahalle arkadaşı beş kadınla benzeri araya gelerek ocak yapımı dut pestili üreten Fatma Delice, hem mülk kazanıyor hem üstelik karı hanımları ile öğrencilere gelişim imkanı sunuyor.

Yeşilyurt ilçesine bağlı Tecde Mahallesi’nde işlek, bir sene önceki eşini kaybeden Fatma Şahin (58), mahalle arkadaşı kadınlarla bir araya gelerek dut pestili üretimine başladı. Çocukları kent dışında bulan Atmaca, tüm zorluklara rağmen hem para kazanıyor hem dahi karı hanımları ve öğrencilere hareket imkanı sağlıyor.

Temmuz ayında başladıkları üretimi Son Teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürdürdüklerini kaydeden Delice, mahallede gerekseme sahibi olan arkadaşlarıyla benzeri araya gelerek sülale ekonomisine ulama için çalıştıklarına söyledi. Ürettikleri pestillerin kilogramını 70 ila 90 TL beyninde satışa sunduklarını belirten Delimsirek, üretimi çok aşkın mesai talip pestilleri artık site zarfında faaliyet gösteren esnafa sattıklarını belirtti.

Üniversite öğrencisi olan Rabia Balta ise ekol harçlığını takip etmek için yaz tatillerinde dut pestili işinde çalıştığını kaydederek, ekip halinde istihsal yapmanın düzenli olmasına rağmen bir o kadar da mühlik olduğunu ifade etti. Üretilen pestillerin tamamen natürel yollarla elde edildiğini belirten Balta, ürünlerde değme korucu konu kullanılmadığını, organik olduğunu dahi söyledi. – MALATYAShare: