Alaplı’da 150 havza limanda çevrik kaldı

– Alaplı’da 150 mıntıka limanda muhat kaldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, 150 balıkçının kullandığı limanın methal bölümü çakıl ve kum taşlarıyla doldu. Liman içinde mahdut kaldıklarını dile getiren balıkçılar yetkililerden yardım istedi.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki balıkçı barınağı yerine beğenilen limanın çıkışının kumla dolması dolayısıyla 150 büyüklüğünde balıkçı teknesi limanda mahdut kaldı. Liman girişini dolduran kum ve taşlar nedeniyle bire bir çokça mıntıka limana geçişlerde altının sürtmesiyle balığa çıkamadıklarını, liman zarfında mahdut kaldıklarını dile getiren balıkçılar bölge Milletvekillerini bire bir dakika geçmiş harekete geçmesini istedi.

Alaplı’birlikte balıkçı balıkçı barınağının girişinin kum ile dolması nedeniyle çevrili kaldığını ve büyük teknelerin barınağa giriş yapamadığını söyledi. Ramazan Karaahmetoğlu, “Artvin Hopa’dan geldik, beş aktarılma gezi içerisinde ayrımlı limanlara girdik. Alaplı Limanına girerken maalesef taşlara kumlara sürte sürte girdik. Bizim teknemiz on metre genişliği ise 4,5 metre var. Bu kabil teknelerin buraya girerken kimin suçu var biz onu bilmiyoruz. Şu anda da ufak tıpkı dalgayla yapan bahir limandan çıkamıyoruz. Çıkamadığımız süre içinde bu mağduriyetimizi kim karşılayacak? Buradaki Kooperatif on paralık hizmet yapmadığı halde bizden para istiyor. Bu limanın sorunlarını niye çözmüyor. Liman içerisinde suyumuz, elektriğimiz ve tuvalet gerekseme giderecek tek madde bulunmuyor. Şu zaman limanda mahsur kaldık limanın önü çakıl taşı yoğun olduğu amacıyla denize açılamıyoruz. Bu konuda Valimiz, Kaymakamlıktan müzaheret bekliyoruz” diye konuştu.

“Liman iyesiz Balıkçılar naçar”

2000 yılından beri balıkçılık yaptığını belirten Timur Arslan, “Buraya yapılan bu balıkçı barınağı hafif poyraz olduğu ant limanın ağzı çakılla kapanıyor. Bunun yapılması için daha evvel yetkililere başvurma yapıldı. Amma açılmadı. Görüldüğü kabil ayrımsız geçmiş fırtınadan sonraları yeniden doldu yetkililerden buraya aynı deva bulmasını istiyoruz. Şu zaman 150 havza liman içerisinden çıkamıyor. Bu sorunumuzun giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Hizmete açıldığı 2006 yılında barınağın bölgeye ekonomik anlamda büyük ayrımsız yardım sağladığını tamlayan Aslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balık sezonunda haricen mevrut büyük balıkçı tekneleri, Alaplı balıkçı barınağını yeğleme ediyordu. Fakat 5 yıldır barınağın girişinin kum ile dolması sonucu nazik balıkçı tekneleri antre yapamıyor. Sunma beş altı 6-7 metre olması gereken antre kısmındaki su derinliği 30 santimetre boyunda, bire bir insan barınak girişinde suda ferah ferah yürüyebiliyor. Defaatle konuyu yetkililere mukayyet ilettik fakat tıpkı serencam alamadık. Barınağın ortamında bulunan tekneler çevrik kalmış durumda, şimdiden tekneleri elbette denize çıkaracağımızı düşünüyoruz. Tıpkısı dakika önceki melce girişi ve içinin ayak tarağı gemisiyle temizlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Alaplı limanı büyüklüğünde, balıkçıya düşman olan benzeri liman henüz görmedim”

Artvin Hopa’dan yola çıkarak 4 limana uğrayan ve Alaplı limanın bakımsızlığına belen fail Mehmet Dursunoğlu “Ben daha bu Alaplı limanı büyüklüğünde bakımsız, alakasız, alakasız ve balıkçıya düşman olan bir liman daha görmedim. Burada öncelikle Belediye Başkanı olmak üzere mezun kim varsa bu liman ağzına ivedi engelleme etmesi lazım. Burada iyesiz benzeri liman bırakmışlar” ifadeleri kullandı.Share: