Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente dominant ve feyezan uyarısı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan son değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, bağırsak ve doğu kesimlerinin modüler ve düzlük kayran çok bulutlu, Marmara’nın yıldız ve şarki su, Şark Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil almak için aralıklı boğanak ve saha düz gök ses boğanak yağışlı, diğer yerlerin beş altı bulutlu ve belirgin geçeceği hesap ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 memleket üzere zerrin ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce soluk uyartı verildi.

BAŞAT VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gitgide Şark Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde evcil namına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek menfi şartlara karşı (aniden başat, seylap, sebep, yağmur anında akva rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişkin gösterişli durumlarda kullanılıyor. Bu renkte anlayış edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Haddinden Fazla müdebbir olunması, edimsel meteorolojik şartlar ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Sarı, havada “gizil öfke durumu”na işaret ediyor. Tutum edilen meteorolojik hadise sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: