Mevsimlik tarımda bala işçiliğine resimleriyle dikkati çekecekler

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde tıpkısı okulda hoca, öğrenci ve veliler marifetiyle hazırlanarak sergilenecek resimlerle, sezonluk tarımda çocukların çalıştırılmaması üzerine farkındalık amaçlanıyor.

Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulunca oluşturulan proje için resim atölyesinde tıpkı araya gelen uz, öğretmen, öğrenci ve veliler, mevsimlik tarımda çalıştırılmaları nedeniyle eğitimlerinden köylü kalan çocuklara dikkati buyurmak amacıyla besili boya tablolar yaptı. Hazırlanan asar, 10 Ekim’da açılacak “Mevsimlik Ekincilik İşçiliğinde Yavru İşçiliğinin Önlenmesi” başlıklı sergide sunulacak.

Okul müdürü İlhan Aydan, AA muhabirine, proje üzere 50 öğrenci ve velinin seçilmesinin peşi sıra aplikasyon aşamasına geçtiklerini söyledi.

Aydan, “Şu an 50 semirtilmiş boya tablomuz hazır duruma getirildi. Aileler, öğrenci ve öğretmenlerimizle bu projede düz almak bizi çok mutlu etti. Serginin açılışını sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Öğretmenlerden Günay Özkan bile PIKTES uygulamasının yapıldığı okulda 14 ayrı ülkeye mensup öğrencilerin bulunduğunu bildirdi.

Çocukların değişik yeteneklerinin olduğunu nâkil Özkan, “Bazıları ecnebi açacak, bazıları spor branşında, bazıları ise resimde haddinden fazla gani. Biz da bunları tıpkı araya getirip onları hayatta düşündürücü kılmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkçe öğretmeni Güldener Şadiye Ukala, projede düz almaktan hava ve bahtiyarlık duyduğunu aktardı.

Resim yapmayı haddinden fazla sevdiğini kaydeden Bilecen, “Müdürümüz ve proje sayesinde gine resim yapmaya başladım. Bu beni çokça mutlu etti. Sezonluk ekincilik işçiliğinde bala konusu günümüzde halen devam ediyor maalesef. Bir Nice yavru, okuması gerektiği zamanlarda tarımda çalışıyor. Bunu birazcık ön plana sezmek istedik.” değerlendirmesini yaptı.

Veliler ve öğrenciler resimlerini anlattı

Velilerden Vasviye Komütatör, oğlu Mert ile projeye destek olmak amacıyla foto yaptıklarını bildirerek, “Oğlumun projeye katılmasına haddinden fazla sevindim. Kendini gösterdi. Konusu anlamlı. Benim hoşuma gitti. Benim amacıyla da farklı oldu.” görüşünü dile getirdi.

Halil İbrahim Var da projeyi beğendiğini ve kılık yapmayı sevdiğini anlattı.

Sanatın eğitimde kaynaştırıcı yönünün çokça çok olduğuna dikkati calip Var, “Foto dahi dili sıfır amma herkese hitap eden ayrımsız görüşme. Bence çok örtüşmüş. Çocuklardan dahi katılma fazla. Devamında kurs açılmasını bile bekliyorum. Toplumsal faaliyetlerde yavru bulunmalı. Bala toplumda arkadaşlarıyla kaynaşmalı, baziçe oynamalı, resim yapmalı.” diye niteleyerek konuştu.

Annesiyle ilk kez kılık yapmanın uyumlu olduğunu söyleyen 13 yaşındaki Tutarık Alkabakcca ise projede olmanın kendisini de haddinden fazla bahtiyar ettiğini belirtti.

Etkinliğe katılan öğrencilerden 14 yaşındaki Maryem Muhammed bile eserinde tarımda etkin bire bir çocuğun üzgün gözüyle çocukluğunu ve okula gitme hayalini yansıtmaya çalıştığını söyledi.

Share: