Muş’ta öğrencilerin depremzedelere yazdığı mektuplardaki mesajları duygulandırdı

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra, Muş’taki öğrencilerin depremzedeler için kaleme aldıkları mektuplarda verdikleri mesajlar duygulandırdı.

Merkezdeki Prof. Dr. Ünite Özmen İlkokulunda dershane öğretmeni Fatma Kaymaz, yaşanan depremin arkası sıra öğrencileriyle arkalama kampanyası başlattı.

Ailelerinin ve çevrelerindekilerinin destekleriyle topladıkları arkalama kolilerini AFAD koordinasyonunda sarsıntı bölgesine gönderen öğrenciler, hanay bilgisinin “El Birliği ve Yardımseverlik” konulu dersinde depremzedeler için pusula yazdı.

Resim çizen, depremzedeleri evlerine nida eden, acılarını paylaştıklarını rapor fail öğrencilerin mektuplarında verdikleri bağlanak ve el birliği mesajları duygulandırdı.

Mektupları hareket bölgesindeki çocuklara ulaştırılmak için AFAD yetkililerine teyit fail Dershane Öğretmeni Kaymaz, AA muhabirine, ülkede yaşanan depremlerden hem haddinden fazla etkilendiklerini hem üstelik iri sıkıntı duyduklarını söyledi.

Depremin ardından mutluluk genelinde seferberlik başlatıldığını, sınıfta birlikte kendi çaplarına müzaheret kampanyası başlattıklarını dile getiren Kaymaz, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizle depremzedelere yardımcı olmak istedik. Gidermek, libas ve oyuncak gönderdik. Öğrencilerimizin el birliği ruhunu yükseltmek amacıyla tezkere yazmaya değişmeyen verdik. Öğrencilerimiz, duygudaşlık kurarak duygularını mektuplara yazdı. Depremzedelerin acılarını paylaştıklarını belirttiler. Tıpkısı nevi acılarını azaltmayı düşündüler. Öğrencilerimiz, bazı oyuncaklarını, kumbaralarındaki paraları gönderdiler. Yer sevdikleri atkı ve berelerini onlarla sarılmak istediler. Bu çok pir aynı duygu. Dayanışmanın etkili tıpkısı yanını göstermiş oluyoruz. Herkesin açmak istediğini yapmaya çalışıyoruz.”

“Tığ onlara duygularımızı yayımlamak üzere pusula yazdık”

Öğrencilerden Azra Harmancı dahi depremzedeler amacıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını bildirerek, “Onlar üzülmesin ve üşümesin diye niteleyerek kıyafetler gönderdik. Oyuncaklarımı gönderdim. Tığ de depremden haddinden fazla korktuk, oradakilerin duygularını yaşadık. Türkiye’me geçmiş olsun. Biz onlara duygularımızı açıklamak için, üzülmesinler diyerek kitap yazdık.” dedi.

Küçük Azra mektubunda, “Selam, bizler dahi sizin için haddinden fazla korktuk. Korkmayın geçecek bu günler. Sizlerle çokça güzel oyunlar oynayacağız. Sizler üzere duacıyız. Sizleri çokça seviyoruz. Muş’tan selamlar.” yazdı.

Babası Hasan Harmancı bile okulda depremle ilgilendiren yardım kampanyası başlatıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Azra da bize müzaheret kampanyasını marifet verdi. Elimizden geleni yaptık. Azra, depremzedeler için tezkere hazırlamış. Ayrıntılar hakeza afetlerden haddinden fazla etkileniyor. Dallar üzere temel gerekseme ve katışıksızlık malzemesi gönderdik. Dallar sistem elinden geleni yapıyor. İnşallah bu afeti bu şekilde atlatırız.”

“Sizi evimize nida ediyorum”

Öğrencilerden Öykü Tontaş ise “Öğretmenimizle depremzedeler için arkalama kampanyası başlattı. Oyuncak, şart ve soymak gönderdim. Pusula yazarak depremzedeleri evimize nida ettik. Bugünleri gelişigüzel aşacağız inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

Tontaş, mektubunda ise “Ego üstelik depremden çok korktum, İnşallah aynı daha yer sarsıntısı olmaz. Sizi haddinden fazla seviyorum. Sizin üzere koli hazırladım. İnşallah ihtiyaçlarınızı karşılar. Muş’a elkızı, sizi evimize davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kumbarasını depremzedelere gönderen Yunus Emre Mengeş dahi “Kumbaramda 750 liralık vardı. Türk Kızılay’a verdim. Depremde olanları Cenabıhak korusun. İnşallah daha çok zelzele olmaz.” dedi.

Öğrencilerden Ahsen Hümeyra Omaç, mektubunda şunları yazdı:

“Önceki olsun Hatay, kimse üzülmesin. ağlamasın. Ülkemizin başı iyi olsun. Biz size lazım olan değme şeyi göndereceğiz. Ben üstelik dünyalık ve giysi gönderdim. Tanrı benzeri henüz yaşatmasın. Korkmayın tığ yanınızdayız. Evimize gelebilirsiniz, bizim evimiz sizin eviniz. Size bütün yakarış edeceğim.”

Share: