Mustafa Adıgüzel: Kivi Üreticisi Bindi Bekliyor

CHP Kalaba Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hasada başlayan kivi üreticilerinin devletten bindi beklediğini belirterek, “Kivi üreticisi, kilo başına 2 TL basılmış parası veriyor. 1-1,5 TL birlikte tasfiye, budama parası veriyor. Sunma azından tezek desteği yerine kilo başına 2 TL bindi verilirse kivi üreticisi bu dönemi geçirebilir. Bekledikleri 15-16 TL civarı tıpkı fiyatı, böyle benzeri destekle sağlayabiliriz” dedi.

Mustafa Adıgüzel, zaman Kargaşa’daki bir kivi bahçesinde yaptığı açıklamada, kivi üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti. Adıgüzel, şunları söyledi:

“Kivide hasat sezonu başladı. Ülkemizde üretimi çokça eskimemiş olmasına rağmen dünyada yedinci sıradayız. Kalabalık ilimiz bile Yalova ve Bursa’dan sonraları üçüncü tam. Amma üreticiler, bu sene pres durumdalar.

“HÜKÜMETİN ŞU DAKIKA ÜRETİCİYE VERDİĞİ DESTEK, KANUNİ ZORUNLULUĞUN ALTINDA”

Güzeşte sene kiloyu 8 TL’ye sattılar. O antlaşma süt 7,5 TL idi. Deminden süt 28,5 TL, kamu 4 hatim arttı. Tezek ve değişik masarif dahi enflasyon zımnında intaç kat arttı. Üretici ve tacir zora girdi. Tüccar 3 TL posta parası, 4,5 TL ambarlama parası veriyor. Bu maliyetler dahi eklenince kivi, manavdan alınamayacak arkaç gelecek. Üreticiyi dahi fikren hükümetin destek vermesi lazım. Fındıkta, üzümde, kivide, temas yerde bindi istiyorsunuz diye niteleyerek düşünülebilir. Ancak hükümetin şu zaman üreticiye verdiği bindi, kanuncu zorunluluğun altında. Hükümetin üreticiye 250 milyar TL borcu var zaten. O nedenle kivi üreticisinin özellikle bu dönemde desteklenmesi gerekiyor.

“KİVİ ÜRETİMİNİ EKLEMEK, TÜRKİYE’Yİ ÇOĞALTMAK, DÖVİZ GİRDİSİNİ ARTIRMAK ANLAMINA GELİYOR”

Kivi üreticisi, kilogram başına 2 TL basılmış parası veriyor. 1-1,5 TL da özleştirme, budama parası veriyor. Yeryüzü azından basma desteği namına kilo başına 2 TL destek verilirse kivi üreticisi bu dönemi geçirebilir. Bekledikleri 15-16 TL civarı bir fiyatı, hakeza aynı destekle sağlayabiliriz. Küsurat döviz ve dolayısıyla akaryakıt özellikle kalkmak amacıyla diğer giderlerin sorumlusu hükümet olduğuna bakarak, kivi üreticisini desteklemesi geçişsiz. Kivide, dünyada giderek mütezayit bire bir üretim oranımız var. Rastgele sene küsurat üretimimizin sekteye uğramaması gerekir. Kivi üretimini esermek, Türkiye’yi pekiştirmek, döviz girdisini bırakmak anlamına geliyor. Kivi üreticisini katmak ve yüklenmek amacıyla laf ile ilişkin hazırladığımız soru önergesini bugün veriyoruz. Ayrıca tecimen, görgüsüz güven bulamamaktadır. Kivi alıp üreticiye mal isnat etmek hesabına kur korumalı mevduata yatırsa elan çok gelir elde etmektedir. Bu da tüccarı kivi ticaretinden uzak tutmaktadır.”

Share: