ÖĞRENCİLERİN ‘ÇELİK TÜNELLİ’ EKOL YOLCULUĞU

İZMİR’in Konak ilçesindeki tescilli kullanılmayan binanın aynı bölümü, dulda kafesi ile birlikte yıkıldı. Mahallelinin başvuruyla İsmet Paşa İlkokulu ile binanın arasındaki sokağa, çelik konstrüksiyonla şişman derbent yapıldı. Metruk binanın yıkılma tehlikesi olduğunu belirten Sakarya Mahallesi muhtarı Abdülmenaf Turşak, Bu okulda tahminî 700 mektepli yetişek görüyor. Binanın kontrollü benzeri şekilde yıkılması üzere Anıtlar Kurulu’ndan karar çıkması gerekiyor dedi.

Sakarya Mahallesi 826 Sokak’taki İsmet Vakur İlkokulu ile bir sokaktaki SİT alanı içerisindeki tescilli kullanılmayan çatı, Seferihisar açıklarındaki 6.6 büyüklüğündeki depremde hasar aldı. O aktarılma polat yapım kafesle koruma altına alınan kullanılmayan binanın tıpkı bölümü ilkgüz ayında esirgeme kafesi ile birlikte yıkıldı. Mahalle sakinlerinin başvurusuyla Konak Belediyesi’nce tıpkısı müddet kullanıma mülga sokağa, çelik yapı ile tulum geçit yapıldı. Hasarlı binanın girişleri dahi demir parmaklıklarla kapatıldı. Çökme tehlikesi bitmeme eden kullanılmayan binanın bulunduğu sokak ise baştan kullanıma açıldı.

‘BİNA İLE OKUL BAHÇESİ ARASINDA UZAKLIK ÇOKÇA AZ’

Binanın inkıraz tehlikesi olduğunu söyleyen Sakarya Mahallesi muhtarı Abdülmenaf Turşak, Okullar açılmadan tıpkı hafta ilk 04.30 sıralarında yapı yıkıldı. Meslek boş değildi, saat geç olduğu amacıyla çevrede kimse yoktu. O çevrim burada iri tıpkı faciadan dönüldü. Bu okulda kestirmece 700 mektepli eğitim bilimi görüyor. 7 mahalleye bağlı yegâne okul. Bu nedenle eğitim alan mektepli sayısı aşkın. Binanın kontrollü tıpkısı şekilde yıkılması için Anıtlar Kurulu’ndan karar çıkması gerekiyor. Konuyla ilgilendiren belediyeye başvuru yaptık. Bazı önlemler alınsa üstelik bina ile okul bahçesi arasındaki duruluk haddinden fazla birkaç. gelişigüzel olumsuzlukta meslek bahçesine yıkılmasından, öğrencilerin uymazlık görmesinden korkuyoruz dedi.

İsmet Ağırbaşlı İlkokulu’nda iki çocuğunun terbiye aldığını dile getiren velilerden Cuma Şemin, binanın batma ihtimali zımnında karmakarışık olduklarını söyledi. Polat tünelden geçerken dahi ürkmek yaşadıklarını tamlayan Şemin, binanın sunu güdük sürede kontrollü bire bir şekilde yıkılmasını istediklerini söyledi.

Share: