Pakistan’a yardım malzemesi haiz “İyilik Trenleri” erte Ankara’dan yola çıkacak

Kıyamet ve Evgin Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insani arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte saat 10.00’da Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, hep 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden bindi veriliyor

Trenler, mecmu 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insani ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 besin kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 titrem un ve 10 ton makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin akım ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına nazik yardım veriyor.

Ankara canlı trenler amacıyla müzaheret hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Münevver, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa yer alıyor.

Share: