Polis Güçleri Faziletkâr Talim Kanunu’nda değişiklik önergesi TBMM Umumi Kurulunda

TBMM Umumi Kurulunda, Polis Faziletli Talim Kanunu ile Kâh Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin birinci maddesi kabul edildi.

Teklifin akseptans edilen maddesiyle, asayiş korucularına uyarı, tayip, ücretten kesme, görevden tarh cezasını gerektiren amel ve haller düzenleniyor.

Teklifin bir numara bölümü üstünde küçümseme düzlük İYİ Fırka Adana Mebus Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin arkası sıra İçişleri Bakanlığında birlikte aşınmaların yaşandığını ve gurur kültürünün yıprandığını savundu.

Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı resmi açıklamada, 2022’nin geçmiş 9 ayında 44 polis memurunun intihar ettiğinin belirtildiğini hatırlatan Çulhaoğlu, “İçişleri Bakanlığı intiharların nedenlerini araştırmak adına ‘kişisel sorunlar’ diye niteleyerek geçiştiriyor. Beyninde ferdî ya birlikte ruhsal bir sevgili varsa, bu evlatlarımız itimat teşkilatına girerken psikolojik sorunları yokken bilahare bu duruma elbet geldiler?” diyerek konuştu.

MHP Düzce Saylav Beklenti Yılmayan, İçişleri Bakanlığına mecbur yekpare birimlerin görev ve sorumluluklarını yerine getirirken kullandığı öğün ve yöntemlerin, bir anda mütebeddil sosyoekonomik ve teknolojik şartlara bacak becermek için yenilendiğini söyledi.

Yılmayan, düzenlemeyle bakanlığa merbut birçok konuda mevzuat düzenlemesi yapılarak günümüzün koşullarına uygun değişikliklere gidildiğini rapor etti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş, “karye korucularının, devletin verdiği silahı, husumetli olduğu bir aileye karşı ferah ferah kullanabildiğini ve bu konuda korunma ayrıcalığına ehil olduklarını” öne sürdü.

CHP Mersin Ağacı Milletvekili Mualla Uz Başarır, Sazak’üstelik iki polisin, tıpkı milletvekilini durdurduğu ve etiket sorduğu için iki yıldır açıkta olduğunu söyledi.

Söz konusu polislerin ayrımsız ailesi ve okuyan çocukları bulunduğunu tamlayan Başarır, “Maaşlarının üçte ikisini alıyorlar. Bu polisler intihar etse o milletvekili şen mı edecek? Münasebet o milletvekiline anket bulunmayan? O videoyu ben yayınladığım amacıyla. Kabahatli benim o zaman, o polisleri görevine iade edin. Bana bire bir fezleke da ondan gelsin. O polislere eyvah. Hem hakarete uğrayacaksın hem açığa alınacaksın hem dahi iki yıldır nakıs mahiye alacaksın, bunların kâffesi hukuksuz.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, teklifin bir numara maddesinin akseptans edilmesinin ardından birleşime uzaklık verdi.

Aranın ardından komisyonun yerini almaması konusunda, Erdoğmuş, birleşimi, erte saat 14.00’te dürülmek için kapattı.

Share: