Sakarya ‘2023 yılı Avrupa Spor Şehri’ oldu

Sakarya, Büyükşehir’in yükselen başarısı yardımıyla tarihi bir unvanın elan sahibi oldu. Avrupa Spor Başkentleri Federasyonu (ACES) Sakarya’yı 2023 yılı üzere ‘Avrupa Spor Şehri’ car etti. Ödülü Belçika’üstelik şahsen ikram kayran Başbuğ Ekrem Heybetli, “Bu ün bildirme haddinden fazla sporun dostlukla, ahbapça rekabetle yaşandığı dünya minyatürü Sakarya’mıza yakışır. Spor, Türkiye’nin ayn alıcı şehri Sakarya’de bire bir başka güzeldir. Oflaz olsun” dedi.

BMX ve MTB Acun Kupası yarışları, Petlas Off-road Türkiye Şampiyonası, Tour Of Sakarya uluslararası yarışları, 30 farklı branşta şehrin ciharıyek yanı sıra yıpranmamış yeteneklerin keşfedildiği müptedi spor faaliyetleri, Büyükşehir El Topu Takımı’nın Süper Yığın serüvenin başlaması ile özellikle bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için şehirde yapılan yatırımlar Sakarya’yı sporun cazibe merkezi haline getirdi.

‘500 kilometrelik derrace yolu ağı’ hedefiyle başlatılan çiftteker yolu inşaatları lahzada devam ederken şehirde derrace kullanımının yaygınlaştırılması üzere velespit kiralama ve durak sayısının artırılması çalışmaları yoğunlaşmıştı. Avrupa’nın yer degaje derrace tesislerinden olan Günebakan Velespit Vadisi’nde sülale sahipliği yapılan dünya standartlarındaki organizasyonlar sonrası ‘Derrace Şehri’ unvanının dahi alınması bu alanda sürdürülen iddialı duruşu güçlendirdi. Zaman ise Sakarya üzere tarihi ayrımsız evolüsyon daha yaşandı. Büyükşehir’in 2023 yılı için Avrupa Spor Başkentleri Federasyonu’na (ACES) yaptığı başvuru olumlu sonuçlandı. Sakarya, bu sürecin böylece ‘Avrupa Spor Şehri’ unvanına müstahak görüldü.

Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Şanlı titr ödülünü Belçika’nın başkenti Brüksel’da şahsen teyit aldı. Cesim’ye Gençlik Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Büyükşehir Belediyesi Bilgisizlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı İlhan Şerif Aykaç ve Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Cevat Ekşi haremlik etti. Sakarya’ya spor konusunda nazik aynı alım yaşatan bu ödül, şehre bu alanda muhteşem ayrımsız saygınlık kazandırdı. Bu kazanım antrparantez, Sakarya’daki spor altyapısının gelişmesinde ve şehrin tanıtımında şişman aynı azamet oynayacak.

Törende mütekellim Başkan Ekrem Yetişkin bu unvanın Sakarya’ya haddinden fazla yakıştığını anlatım ederek, “Benzeri alan düşünün ki ortamında hem rekabeti ve kardeşliği hem üstelik azmi ve hoşgörüyü barındırsın. İşte spor hakeza benzeri unsurdur. Spor; sevginin, saygının, sağlığın ve eğitimin aynı bütünüdür. Spor kamu renkleri içre barındırır. Bu sebeple Spor Şehri görünmek bildirme haddinden fazla bize, yani dünyanın minyatürü olan Sakarya’mıza uygun. Türkiye’nin göz azrail şehri Sakarya; doğası, tarihi, sanatı, tarımı, endüstrisi ve insanı ile bambaşka benzeri şehirdir. Bütün bunların yanı sıra spor üstelik Sakarya’dahi bire bir ayrıksı güzeldir” diye niteleyerek konuştu.

“Sakarya noksansız tıpkısı spor şehri olacak”

Türkiye’yi bu unvanla kumar etmekten hava duyduklarını vurgulayan Koca, “Şehrimizde planlı müsabakalar, organizasyonlar, sporun teşviki amacıyla gerçekleştirdiğimiz şehir düzenlemelerimiz ve yatırımlarımızla Velespit Şehri unvanından sonradan zaman Avrupa Spor Şehri yerine Türkiye’mizi kumar etmenin gururunu yaşıyoruz. Sakarya olarak dünyada ve ülkemizde gelişigüzel yaş âdem grubu için bütün bire bir Spor Şehri olacağımıza inancımız tamdır. Bu bulunmaz dürü üzere Aces Avrupa’ya teşekkürname ederiz” şeklinde konuştu.

“Sakaryalı kardeşlerime teşekkürü borç bilirim”

Başbuğ Önemli, bu ihsan amacıyla kendilerini cesaretlendiren Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a birlikte teşekkürlerini sunarken, “Başta bu yolda bizleri cesaretlendiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, sporun ve sporcunun sürekli destekçisi olan Bilgisizlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu’na ve şehrimizde planlı spor müsabakalarında göstermiş oldukları misafirperverliklerinden ufuk hemşerilerime, umum Sakaryalı kardeşlerime teşekkürü borç bilirim. Avrupa Spor Şehri olarak sloganımızı yinelemek istiyorum. Sakarya sizin eviniz, dünyayı konuk ederiz” ifadelerini kullandı. – SAKARYA

Share: