Samsun Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesinde “tıbbi mil tedavisi” yoğunluğu

Samsun Yetişek ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlanan tıbbi çökelge tedavisi (peloidoterapi) ile kireçleşme, romatizma, bel, dal ve eklem rahatsızlığı bulunan hastaların hayat kalitelerinin artırılması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterlere göre Afyonkarahisar’dan getirilip hazırlanan tıbbi mil, kestirmece 45 santigrat dereceye büyüklüğünde ısıtılıyor. Tıbbi balçık, elan bilahare üzeri ve işaret fıtığı ile kireçlenme üzere rahatsızlıkları mevcut ve adale ağrısı çeken hastalara uygulanıyor.

Tıbbi balçık, hastaların ağrıyan bölgelerinde 20 dakika bekletiliyor ve 10 gösterim uygulanıyor.

Samsun Terbiye ve Araştırı Hastanesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı Ziya Mavi Aydınlık, AA muhabirine, tıbbi balçık tedavisinin Karadeniz Bölgesi’nde hoppadak hastanelerinde uygulandığını söyledi.

Tıbbi mil tedavisinin dejeneratif mafsal hastalıklarında (kireçleşme) kullanıldığını tamlayan Aydınlık, “El ve diz kireçlenmesi, boyun ve belen fıtığı hastalarında, kas romatizmasında uygulanmaktadır. Bu tedaviyi ahzetmek amacıyla hastalarımızın Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Polikliniğinden termin alarak taharri olmaları gerekiyor. Muayeneleri sonucunda akıllıca tanıdık hastalara otama amacıyla termin verip raporunu çıkarıyoruz. Içtimai Güvenlik Kurumu bu tedaviyi karşılıyor.” dedi.

Aydınlık, tedavide Afyonkarahisar’dan getirilen uzvi ve inorganik açıdan ensesi kalın tıbbi mineralli çamuru kullandıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Peloid tedavisi ile ilgilendiren yapılan bilimsel çalışmalarda, hastalarda ağrıda eksilme, fiziksel fonksiyonlarda salah, hayat kalitesinde artış, ağrı kesici çıkar yol tasarruf miktarında eksilme olduğu görülmüştür. Ünitemizde günde 18 hastaya tedavi uygulayabiliyoruz. Ünitemiz bakir açılmasına rağmen hastalarımız yoluyla nazik deste ve talep görmekte. Gittikçe ünitemizi uzun uzadıya elan çok hastaya hizmet vermeyi ümit etmekteyiz.”

“Önümüzdeki 2-3 hafta tamamen yoğun”

Samsun Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ersin Köksal üstelik hastanelerinde bir nice alanda hizmet verildiğini, bunlardan birinin de tıbbi balçık tedavisi olduğunu söyledi.

Bu ünitede adale ağrısı ve vakayiname ağrılarla ilgilendiren tedavi yapıldığını dile getiren Köksal, “Karadeniz Bölgesi’nin bir tane tıbbi çamur otama merkezi, hastanemizde bulunan. Tedavi başladıktan sonra hastalarımızdan korkulu bir temenni aldık. Önümüzdeki 2-3 hafta ağız ağıza komple.” diyerek konuştu.

Tıbbi balçık tedavisi gören Rahmi Binbir, geceleri uyuyamadığını, tedavi başladıktan bilahare ağrılarının dindiğini rapor etti.

Hüseyin Özata, kireçlenme dolayısıyla boynunu oynatamadığını ve balkı oluştuğunu belirterek, “İnternetten araştırdım, hakeza ayrımsız kürsü olduğunu gördüm. Tetebbu olduktan sonra tedaviye başladım. 6 projeksiyon oldu. Geçmiş yaşantıma bakarak haddinden fazla çok iyiyim, henüz da gür olacağımı düşünüyorum.” dedi.

Omuz bölgesinde ağrıları olduğunu anlatan Güler Karadağ, araştırmasının ardından çökelge tedavisinin aklına yattığını vurgulayarak, “Bunu omzuma uygulatmalıyım dedim. İyi kim öyle düşünmüşüm, çokça ongun geldi. 7. seansım, kolumu rahat kaldırıp indirebiliyorum.” diyerek konuştu.Share: