Samsun’dan bodur güdük

Kavak İlçe Açıkgöz Komutanlığı tarafından sürücülere şita lastiği uyarısında bulunuldu.

Güllabi tarafından yapılan uyarıda, yağız yollarında gelgeç ve denge taşımacılığı özne araçlarda 1 Aralık-1 Nisan tarihleri ortada şita lastiği takılmasının mecburi olduğunu bildirildi.

Cingöz güçlük alanındaki Kavak- Asarcık esmer yolu ile Kavak girişi ve mahalle grup yollarında denetimlerin yapılacağı tamlanan uyarıda, sürücülerin cezai duruma düşmemeleri için kış lastiği takma mecburiyeti olan yük ve yaya taşımacılığı yapan bütün araçlara acilen şita lastiği taktırılması gerektiği kaydedildi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Sağlam’dan domestik efsanevi sahiplerine “mikroçip” hatırlatması

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva, domestik hayvan sahiplerine, yerel hayvanlarına 31 Çatlak’a büyüklüğünde cilt şeş mikroçip taktırma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

Akva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ve 26 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, 31 Çatlak 2022 tarihine büyüklüğünde sahipli kedi, kapik ve gelinciklerin kap altlarına mikroçip takılarak elektronik ortamda araç altına alınmalarının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

Yerel hayvan nüfus ve sayısı ile hayvan hastalıklarının takibi ve kontrol altına alınmasının amaçlandığına bel fail Akva, “Domestik pisik, köpek ve gelinciklere mikroçip takılarak kimliklendirilip, araç altına alınması uygulamasında serencam zaman 31 Mabeyin. Bu sistemle gelişigüzel domestik hayvanlara pasaport çıkartılıyor. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçiliyor. Ayrıca çalınan hayvanların bulunabilmesi, domestik efsanevi popülasyon ve sayısı ile hayvan hastalıklarının takibi ve arama altına alınması amaçlanmış oluyor.” dedi.

Kimlik yardımıyla hayvana yapılan operasyonların ve aşılamaların üstelik gözükeceğini rapor fail Sağlam, yerli hayvanlarına çip taktırmayan vatandaşlar hakkında 31 Meyan’tan sonradan idari nakdî ceza uygulanacağını kaydetti.

Kavak Kaymakamı Atar’dan, kütüphaneye ülfet

Kavak Kaymakamı Faruk Atar, ahali kütüphanesini görüşme ederek incelemelerde bulundu.

Kavak El Kütüphanesi’nde 2 bin 568’i yavru kitabı görünmek için toplamda 10 bin 351 kitap ile 6 elektronik beyin bulunduğunu belirten Esas, herif sağlığını zıt yönde gözdağı fail koronavirüs salgını etkisini yitirmesiyle okul çıkışı ve hafta sonu tatilinde alelhusus öğrencilerin kütüphaneye yoğun ilgisinin olduğunu ve mecmu üye sayısının 2 bin 695’e yükseldiğini söyledi.

2022 yılında bu zamana kadar öğrenciler aracılığıyla kütüphaneden eğreti alınan pusula sayısının bin 605 olduğu öğrenildi.

Ladik’te belen dili kursu

Ladik Umum Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürlüğünce Türk İşaret Dili Kursu açılacağı bildirildi.

Kurs eğitmenliğini Nazan Karlı’nın yapacağı Türk İşaret Dili Kursu’nun 14 Açıklık haset Ladik Toyluk Merkezi bakım binasında açılacağını belirten Ladik HEM Müdürü Nevzat Ayyıldız, kursa karışmak isteyenlerin Ladik İlçe Halk Eğitim Merkezi’ne gelerek başvuruda bulunabileceklerini söyledi.

Kurs süresinin hafta arası toplamda 120 saat olacağını ve okuyucu edip olanların kursa katılabileceğini ifade eden Ayyıldız, ” Açmayı planladığımız Türk İşaret Dili kursu ile bireyin, özel eğitim ilkeleri doğrultusunda temel bildirişim hikmet ve becerileri kazanması, umum şekillerini, jest ve mimiklerini doğru kullanabilmesi, işaretleri düzlük ve yönelim itibarıyla akilane kullanabilmesi ve işaret dili dilbilgisi kavramlarını hatasız namına kullanabilmesi gibi değişik becerileri kazanmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Kursun ücretsiz olduğunu tamlayan Ayyıldız, kurs böylece kalburüstü olanlara şehadetname verileceğini kaydetti.

Share: