Tahta arabalarla bu kez çocukları yarıştı

Rize’birlikte yıllardır anadan görme ağıl mevrut ve cümbüş meşgul anlar yaşanan Formulaz yazboz tahtası araba yarışlarını bu kez anaokulu öğrencileri babalarının yaptıkları yazboz tahtası arabalarla gerçekleştirdi.

Formulaz bu posta Rize’nin Ahzüita ilçesinde kâin bir özel okulda anaokulu öğrencileri için düzenlendi. Babalarının evlatları için yaptığı kara tahta arabaların iri mücadelesi renkli anlara hayal oldu. Yarışmada 12 anaokulu öğrencisi yarıştı. Konkur böylecene Miraç Işıklı ve babası Bilal Görgülü birinci oldu. Yarışmada genişlik gür tasarım ödülünü ise Eslem Aydınlık aldı. Dereceye girenlere ise gram değerli ödül edildi.

“Ana amacımız yazboz tahtası makine kültürünü çocuklarımıza aktarmak”

Yapılan etkinliğin hedefinin yazboz tahtası araba geleneğine gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade eden Formulaz Derneği Komutan Yardımcısı Ongun Topal, “Bugün burada çocuklarımızla ebeveynlerinin pir geçenek geçirmelerine okulumuz açar oldu. Aynı zamanda çocuklara geçmiş nesillerden mevrut kültürümü para aktarımı çabası içerisindeyiz. Çocuklarımız ebeveyinleri ile bu arada hazırladıkları yazboz tahtası arabaları genişlik sunturlu şekilde yarıştırarak bir numara olanlara değerli dürü edeceğiz. Biz 13 yıldır Tunca Beldesinde yarışlarımızı yapıyoruz. Okulumuzdan üstelik böyle benzeri murat geldi. Bizde burada üstelik bire bir yarış yarmak istedik. Anne amacımız kara tahta makine kültürünü çocuklarımıza aktarmak. Çocukları yarıştırmak 2. planda. Babalarıyla iyice aynı komütatör yapan çocuklara armağan veceğiz” şeklinde konuştu.

“İlk kez yarıştım ve çokça eğlenceliydi”

Yazboz Tahtası arabasıyla yarışan Yıldız Halisdemir ilk defa yarıştığından periferi korktuğunu söyleyerek “İlk yol yarıştım ve çok eğlenceliydi. Düşeceğim diyerek biraz korkuyordum ama düşmedim. Henüz sonrada öğrendim elhak. İlk denediğimde virajlardan dönemiyordum. Bilahare virajlarda dönmeyi alıştım. İlk geldiğimde virajlardan korkmuştum. Çok eğlenceliydi” ifadelerini kullandı.

“Çocukken tahta makine yapardım”

Çocukken da kendisine yazboz tahtası araba yaptığını anlatım eden Halim Basa ise “Yazboz Tahtası arabayı lime lime yaptık. Dolgun ayrımsız zamanda yapmadık. Tekerleklerine 1 çevrim uğraştık. Değişik parçalarında de 1 ahit uğraştık. Bağımlı kim hepsinde arkadaşlarımızın dahi yardımı oldu. Çocukken tahta makine yapardım. Muhtemelen tıpkı yaştan sonra ilk defa makine yapınca henüz değişik oldu. Benim kızım arabaları sever. Akülü araba kullanmayı üstelik çokça seviyor. Tahta arabaya da aldanmak amacıyla çokça arzulu” dedi. – RİZE

Share: