Teröristlerden temizlenen Cudi Dağı, ceylanlarla şenlendi

Teröristlerden temizlenen Cudi Dağı, ceylanlarla şenlendi

Cudi Dağı’na bırakılan ceylanların yavrulamasıyla popülasyonlar artmaya başlandı

ŞIRNAK – Şırnak’ta, bire bir dönemler teröristlerin barınma alanı olan Cudi Dağı, asayiş güçlerinin bölgeyi temizlemesinin ardından ceylanların dirim alanı oldu. Cudi Dağına bırakılan ceylanların yavrulamasıyla popülasyonları artmaya başladı.

Yıldırı örgütü PKK’nın saldırıları dolayısıyla hayvanların de kötülük gördüğü Cudi Dağı’nda terörün bitmesiyle ahu varlığı artıyor.

Şanlıurfa 75. Yıl Ahu Üretme İstasyonu’nda 2020 yılı Ilkgüz ayında 50, 2021 yılı Ekim ayında ise 40 “gazella subgutturosa” türü ahu getirilerek Cudi Dağı’na bırakılmıştı. Ceylan sayısı yavrulama sonucu 2 yılda 113’e ulaştı.

Şırnak Valisi Osman Âlim, Cudi Dağı’nın bilcümle ihtişamıyla karşılarında olduğunu ve dağın güney yamacında 2020 ve 2021 yıllarında hep 90 nüsha ahu salımı olduğunu hatırlattı. Salım öncesinde katıksız tıpkısı yaşam alanı olduğu belirleme edildiğini tabir fail Âlim, “Ama maatteessüf neymiş ‘insan hakları’, ‘hayvan hakları’, ‘ormanların savunucusu’ olduğunu iddia fail yarıcı terör örgütü o bölgede hiçbir hayvanın yaşamasına müsaade etmedi. O alana ceylanları salarak tıpkısı hayat alanı oluşturduk. Mesafe aylarında ceylanların sayımları yapılıyor. Yapılan sayımlarda 23 sayı yavru ceylanın dünyaya geldiğini ve yaşamlarını idame ettiklerini gördük. Bu sene antrakt ayında birlikte tadat yapılacağız. Belki 23 hesabına 40’lı rakamları konuşuyor olacağız” dedi.

Üçağaç köy sakini Abdullah Mungan üstelik, 40 yıl geçmiş Cudi’de ceylanların olduğunu ifade etti. Terör dolayısıyla hayvanların yok olduğunu aktaran Mungan, “45 yıl sonra bu ceylanları valimizin sebebiyle buraya salındı. Burada saldıkları üzere çokça bahtiyar, mutlu olduk. Biz, ceylanlara seçme ant erbap çıkıyor ve bakıyoruz. Ceylanlar, köye büyüklüğünde iniyor, haddinden fazla bahtiyar oluyoruz. Araçla köye gidip gelirken ceylanların etrafta otladıklarını yutmak haddinden fazla balaban bir şarkı, bahtiyarlık bizim üzere. Biz birlikte köylüler namına onlara sahip çıkıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Share: