Tescilli Erzincan gayda peynirinin yayladan sofraya yolculuğu

Erzincan’ın tescilli tulum peynirinin faziletkâr rakımlı yaylalardan sofraya yolculuğu başladı.

Yörede april-mayıs aylarında küçükbaş hayvanlarını yaklaşık 1500-3000 rakımlı, zengin bitki örtüsüne erbap yaylalarda besleyen göçerler, elde ettikleri sütü Kemah tuzu ve tabii adına yapılan peynir mayası (şirden) kullanarak tulum peyniri hazırlıyor.

Çiğ akkaraman koyunu ve karakeçi sütünden üretilen peynir, koyun postundan yapılan tulumlar, plastik bidonlar ile vakumlu ambalajlara basılıyor.

Coğrafi işaretli tulum peyniri, 1 mahiye istihsal ve 3 maaş de depolardaki “olgunlaşma süreci”nin arkası sıra sofralara ulaştırılıyor.

“İyi bire bir mevsim geçirdik”

Tarım ve Orman İl Müdürü Uğur Atmaca, AA muhabirine, kentte sabık yıllara nazaran küçükbaş hayvan sayısında yüzde 10 artım olduğunu söyledi.

Yörede 300 bini iri 550 bin küçükbaş hayvanın bulunduğunu rapor fail Delimsirek, şöyle konuştu:

“8-9 bin tona mümasil peynir üretimimiz bulunuyor. İnşallah bu peynirimiz, yurdumuzun değişik bölgelerinde vatandaşlarımızın sofralarında yerini alıyor. Alelhusus Erzincan tulum peynirinin coğrafi işaretli olduğunu ifşa etmek istiyoruz. İyi tıpkı sezon geçirdik, yayla sezonunda da bütün üreticilerimize teşekkür ediyoruz.”

Peynirin kısaca 3 ay olgunlaşmasını beklediklerini anlatan Şahin, “Coğrafi işaretli gayda peyniri, şu anda istihsal safhasından vatandaşlarımızın sofralarına inme safhasında. Çıktı peynir sezonu açıldı. Vatandaşlarımızın özellikle özen etmesi gereken konu, 3 ay olgunlaşması müstelzim peyniri, güvendikleri ve bildikleri üreticilerden almasıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Göçerlerden 61 yaşındaki Posta Durmuş üstelik april ayında sürüleriyle yaylaya çıktığını belirterek, “Hayvanlarımızı otlaklarda otlattık. Elde ettiğimiz sütlerden peynir yaptık. Bu yıl peynirden üstelik sütten de memnunuz. Imdi adım adım memlekete akıllıca, İliç ilçesine akıllıcasına gideceğiz.” dedi.

Share: