TESK Genel Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına katkı sunacağız.” dedi.

Programlara karışmak üzere Hakkari’ye mevrut Palandöken, Ilbay ve Şehremaneti Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı konuşma etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki görüş başkanlarıyla bir araya mevrut Palandöken, kentin 10 sene öncesine bakarak haddinden fazla değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının tahakküm amma insanının merhametli ve inançlı olduğunu belirten Palandöken, Hakkari’nin natürel güzelliklerinin yanında madenlerinin de ekonomiye yardım sunacağını tabir etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin yer şanlı özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, temiz doğası var. Burası kendi kendine tabii ki yeterli olmaz. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız amma konfederasyon namına dahi tığ buranın eksiklerini tahsis etmek için desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Yer iller dahi sizi yalnız bırakmaz. Konfederasyon yerine kente muktezi desteği sunmaya devam edeceğiz. Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin temas bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına katkı sunacağız.’

Zincir marketlerin kente gübür ve taşımalık dışında bire bir özdek bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın bile yapabileceğini nâkil Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Biz içeride bu ticareti özne insanlarız. Özellikle bu nev hususi bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan ticaret ‘rahat’ denilecek lokma değil. Bırakın da buranın esnafı öz ticaretini idame ettirsin. Zat ürününü bol pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ait birlikte şanlı unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 sene ilk bile halı ve sergi işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal de o günkü baldı. Bunlar buranın ünlü ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çok muhteşem. Hakkari’nin birçok alışılmamış işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Aşure Ayı Tekin bile ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının fazla olmasının gerçekten esnafı inatçı etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Tekin, “Çizi ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli bile çokça faziletkâr bire bir konumdayız. Hakkari adına bu konumumuzu haddinden fazla aşkın kullanamıyoruz. Üç çizi kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin çinko madeni rezervinin sunma fazla olduğu il ama bu madeni idmansız olarak çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten bilahare bedel farkıyla idraksiz alıyoruz. Bunun nedeni bile burada benzeri eroin pres tesisinin olmaması. Hakeza bire bir pres açılırsa mıntıka ekonomisine ve istihdama çok yavaş katkı sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Bilgili, TESK Genel Başkan Vekili Hüccet Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Erkek Yürek ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan bile haremlik etti.Share: