Tezgâhlar adım adım şenlenmeye başladı

Denizlerde av yasağının 1 Eylül’dahi kalkmasının peşi sıra denize açılan tekneler bugünlerde genellikle istavrit ve palamut avlıyor.

Trabzon Balık Hali’nde sezonun ilk gününde stabil görülmeyen palamut zaman itibariyle tezgahlarda artağan miktarda yerini alırken tanesi büyüklüklerine bakarak 15-25 TL ortada satılıyor.

Balıkçılar bu zaman balığın eli nimetli olacağı yönünde tahminde bulunurken eskimemiş sezonla alay malay fiyatlarında adım adım aşağıya akıllıcasına inmeye başladığını belirttiler.

İstavritin kilosu sezon öncesinde kilosu 100 TL iken şimdilerde fiyatı 40-50 TL’ye kadar gerilediği gözlenirken balıkçı esnaflarından Mehmetcan Örseloğlu, ilerleyici günlerde balığın bereketli olacağını anlayış ettiklerini söyledi.

Palamudun adım adım tezgahları şenlendirmeye başladığını rapor fail Örseloğlu, “Pelit yavaş yavaş çıkmaya tezgahları şenlendirmeye başladı. Temennimiz inşallah ilerleyen günlerde daha dahi eli nimetli olacak, umudumuz bu yönde. Bu zaman hem vatandaşlar açısından hem bile bizim açımızdan kılıklı tıpkısı sezon olacak. Zaman sezonun 5 haset istavrit bol, sivri kendini göstermeye başladı nedeniyle bu sezon balıktan yana umudumuz az buçuk faziletli. Vatandaşın beklemiş olduğu korkunç duyduğu bu sene, o sene diyeceğiz inşallah. Fiyatlar sivri 15-25 TL arası, istavrit 40-50 TL, şu anki fiyatlar alışılagelen. Fiyatlar 5 dönem önceki istavrit 100 TL, sivri tanesi 30-40 TL iken şu zaman gerilemeye başladı inşallah balık bereketli geldikçe fiyatlar çok elan aşağılara inecek ” diye konuştu.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış ise ilerleyen günlerde palamudun irileşeceğini belirterek, “Şu an çingene palamudu çıkıyor ilerleyen günlerde inşallah nazik palamutlar gelecek. Palamutlar 15-20 TL, istavrit 50 TL, tavuk balığı 50-60 TL. Balık haddinden fazla geldikçe fiyatlar düşmeye başlar. Bu yıl dolgunca bir zaman yasacağız diyerek imge ediyoruz” dedi. – TRABZONShare: