Van gündem haberi… Kadınlar, Van Gölü üzere 430 kilometre yürüdü

Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğasever kadınlar yoluyla Van Gölü’ne dikkati dercetmek için 8 Mayıs’ta başlatılan yol tamamlandı.

Van Gölü üstüne farkındalık hazırlamak ve gelecek nesillere daha saf bırakılmasını temin etmek için göl çevresindeki 430 kilometrelik yolda yapılan “Van Gölü amacıyla kadınlar öncülüğünde yürüyoruz” etkinliği 14. etapla sona erdi.

Beşyol Meydanı’nda aynı araya gelen dernek üyeleri ve doğasever kadınlardan oluşan kadro, etkinliğin 30 kilometrelik bitiş etabında Edremit ilçesindeki Kent Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüşe katılanlar “Van Gölü’ne ses verin”, “Van Gölü kirlenmesin, gökçe kalsın”, “Van Gölü mirasımız”, “Van Gölü’ne soluk ol” ve “Apayrı Van Gölü namevcut” mukayyet dövizler taşıdı.

Etkinliğe katılarak kadınlarla benzeri müddet giden Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Şair Balcı, Van Gölü’nün güzelliği ve potansiyeliyle hem Türkiye’nin hem da dünyanın yüce bire bir değeri olduğunu söyledi.

Balcı, gölün kentin turizmine ve ekonomisine yardım sunduğunu belirterek, “Yer bilincinin oluşması, Van Gölü’nün korunması üzerine iyice tıpkı aktiflik yapıldı. 8 Mayıs’ta başladığınız etkinliği yürüyerek tamamladınız. Fena Hâlde ayrımsız çabalama. Hepinizi canı istekle kutluyorum. Şehir sevgisini ortaya koymuş oldunuz.” dedi.

Van Gölü’nün korunması ve kirliliğin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Balcı, şunları kaydetti:

“Gölü korumak görevimizdir. Bu mirası atalarımızdan aldık, ati kuşaklara sunu güzel şekilde uyarlamak boynumuzun borcudur. Gölü korumak üzere Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi namına devletimizin tamam imkan, kabiliyet ve potansiyelini kullanıyoruz. Üst mil temizliği yapıyoruz. Çalışmalar 100 kamyonla devam edecek. Göldeki dal temizliği çalışmalarını tıpkı yıl süresince bitirmeyi planlıyoruz. Erciş ilçesinde bile ense temizliği yapacağız. Şeş ilçemizde tasfiye tesisleri kuruyoruz. Sıradan ırmaklar ve dereler Van Gölü’ne akıyor. Kirliliği oradan üstelik keseceğiz. İleri Biyolojik Tasfiye Tesisimiz çalışıyor. Van Gölü’nü kirletmeyeceğiz. Göl bizim üzere önemlidir. Himaye üzerine zaruri hassasiyeti göstermemiz gerekiyor.”

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ise Van Gölü’ne dikkati kaldırmak amacıyla 8 Mayıs’ta başlattıkları yürüyüşü problemsiz şekilde tamamladıklarını anlattı.

Etkinliği destekleyen herkese teşekkür eden Hususi, “Şu dakika bitiş etabı olan 14. parkuru tamamladık. 430 kilometre yürüdük. Etkinliğimiz sarrafiye noktamız olan Kent Meydanı’nda sonlandı. Gölü ati torunlar semavi ve saf bırakmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: