Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta yaz tatilinin sona ermesiyle 2022-2023 terbiye tedris yılı başladı.

Van’bile Yüzün Sene Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Yavru Van Anaokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenle 1517 okulda 307 bin 90 mektepli ve 17 bin 896 öğretmen dersbaşı yaptı.

Halk oyunları gösterisinin ardından konuşan Ilbay ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şair Balcı, yeni yetişek-talim yılının alımlı çalımlı olmasını diledi.

Eğitime, bilgiye, bilime, kültüre ve sanata arkadaş ayrımsız mahirane olduğunu belirten Balcı,”Birincil görevimiz, eğitim camiasının, öğretmenlerin ve öğrencilerin önündeki engelleri açmak, yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara havari olmaktır. Bunları yaptığımız zaman memleketin ve milletin ilerlemesine, yükselmesine ulama sağlamış oluyoruz. Yetişek-öğretim bir numaralı meselemizdir. Kül gücümüzü, devletimizin ve milletimizin bütün imkanı, yetenek ve potansiyelini yetişek camiasının emrine vermiş bulunmaktayız.” diyerek konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Esas Terbiye Genel Müdürü Tuncay Morkoç ise vekillik yerine bu sene ekol öncesi eğitimde seferberlik başlattıklarını belirtti.

Hiçbir çocuğun eğitimden mahrum kalmaması hedefi doğrultusunda say yürüttüklerini anlatan Morkoç, şunları kaydetti:

“Anaokulu hedefimizden zaman itibarıyla 1407 anaokulunu açmış bulunuyoruz. Türkiye çapında 10 bin 200 esas sınıfını açarak çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk. Bu sene meslek öncesi eğitiminden faydalanan yavru sayısı tıpkı eski yıla bakarak 659 bin artmıştır. Bu çocukları ayrımsız yıl süresince sınıflara konumlamak, hoca, gereç atfetmek. Bunların bütünü büyük işlerdi. Emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. Büyük iller beyninde meydan düz Van’daki okullaşma oranını yüzde 98’lere kadar çıkaran Sayın Valimiz ve ekibine teşekkürname ediyorum. Bizler amacıyla kurum donör bir safiha. Bundan sonraki hedefimiz yalnız 5 yaşındaki dallar değil, 3-4 yaşındaki evlatlarımızı üstelik arz erken yaşlarda öğretmenlerimizle buluşturmak olacaktır.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli dahi üniversitelerin topluma liderlik ika, el gösterme, tetikleme görevlerinin olduğunu tabir etti.

Üniversite kendisine toplumla etkileşime girmesine katkıda bulunmayı hedefleyen ayrımlı nitelikte etkinlikler düzenlediklerini aktaran Şevli, “Elan güvenli bire bir geleceğin inşasında üzerimize düşeni ika kararlılığındayız. Hepimiz çocuklarımızın geleceğe akva adımlar atmalarını istiyoruz. Biliyoruz ki onların beribenzer yaşlarda attıkları herhangi bir akıllıca etap, geleceklerini, dolayısıyla geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor. ve biliyoruz ki erken yaşlarında onlara vereceğimiz gelişigüzel terbiye çocuklarımızın potansiyellerini elan kayırıcı seviyelere çıkarıyor.” ifadesini kullandı.

Balcı ve beraberindekiler törenin arkası sıra sınıfları musahabe ederek, öğrencilerle dostça etti.

Programa, SELIM Fırka Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İl Uyanık Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Entelektüel, İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Tevke, Tuşba Belediye Reisi Salih Saf, öğretmenler, öğrenciler ve çokça sayıda veli katıldı.

Hakkari

Kent genelinde 82 bin öğrenci, bakir yetişek talim yılının başlamasıyla dersbaşı yapmanın heyecanını yaşadı.

Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu’na mevrut öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra sınıflara alınarak önceki derslerine başladı.

Okulu mülakat ederek öğrencilerin heyecanına ortak olan İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Bilal Bol, 357 okulda 82 bin öğrenci ve 4 bin 749 öğretmenle kullanılmamış terbiye sezonuna başladıklarını vurguladı.

Okulların tadilat ve onarımının yapıldığını nâkil Gani, şunları kaydetti:

“İl merkezi ve dört ilçemizde, toplam 1 milyon 130 bin temel betik ve ibret kitapları devletimizin imkanları sebebiyle, tam tıpkı şekilde öğrencilerimizin masalarının üstüne konulmuştur. Bakanlığımızca okullarımızın eksiksiz ihtiyaçları karşılandı. Çocuklarımızın alelhusus okul öncesi eğitime erişimlerini çoğaltmak amacıyla müthiş bire bir yatırım yapıldı. 2022-2023 eğitim bilimi tedrisat yılı öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, yetişek camiamıza, Hakkari’mize ve ülkemize hayırlar getirsin.”

Bitlis

Bitlis’te 2022-2023 eğitim bilimi öğretim yılının başlamasıyla devlet genelinde 87 bin 820 öğrenci dersbaşı yaptı.

Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, mülk genelindeki 743 okulda tedris yılının başladığını söyledi.

Korkmaz, “Okullarımız ve dersliklerimiz amade. Öğretmelerimiz görevlerinin başında. Çocuklarımızın kitapları masalarının üstünde.” dedi.

Muş

Kentteki 692 okulda 114 bin 209 mektepli ve 6 bin 400 hoca yaz tatilinin peşi sıra okula başlamanın heyecanını yaşadı.

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen törende mütekellim Vali İlker Gündüzöz, eğitimin önemine aksan yaptı.

Kentte şanlı yatırımların yapıldığını tamlayan Gündüzöz, “Kâffesi bizim gençlerimiz, çocuklarımız üzere. Muş, Türkiye’bile yer tüvana nüfusa erbap 5 ilden biri. Bugün sınıf başına öğrenci mevcudumuz değişik derecelerdeki okullarda çok hasis sapmalar gösterse üstelik süfli yukarı 16 civarında.” dedi.

İl Milli Yetişek Müdürü Enver Iftihar de günün mazmun ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada ülke genelinde 692 okulda 6 bin 400 öğretmenin nezaretinde 114 bin 209 öğrencinin dersbaşı yaptığını anlatım etti.

Okula yıpranmamış başlayan öğrencilere çiçek verilmesiyle sonuç bulan törene Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Açıkgöz Komutanı Albay Mehmet Kasım Duayen, Vali Yardımcısı Hasan Taş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, gelgel amirleri ve veliler katıldı.Share: