Yozgat Bozok Üniversitesi’nde Kendir Katkılı Çatı Malzemesi ile 5 Ayrı Bina İnşa Edildi, Veriler İncelenecek

Endüstriyel kenevir alanında önsezi üniversitesi car edilen Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde iki sene ilk kurulan Kenevir Araştırmaları Enstitüsü, kendir katkılı bina malzemesinin sair malzemelerle arasındaki farkın ortaya çıkarılabilmesi için yerleşke alanı içerisinde 5 ayrı bina inşa etti. Proje Koordinatörü olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, bu yapılarda oksijen geçirgenliği, karbondioksit has yeteneği, curcunalı, ısı ve diğer yalıtım özelliklerinin gözlemlenerek, sonucun değerlendirileceğini söyledi.

Türkiye’üstelik kenevirin ekonomiye kazandırılması, daha fazla eklenmiş derece elde edilmesine yönelik icraat yapılabilmesi amacıyla ‘endüstriyel kenevir’ alanında ihtisas üniversitesi ilan edilen Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde iki sene önce kurulan Kenevir Araştırmaları Enstitüsü tarafından, kenevirin değişik alanlarda kullanımına yönelik çalışmalar devam ediyor. Mimari Fakültesinde geliştirilen kenevir katkılı yapı malzemesinin gayrı bina malzemeleriyle arasındaki farkın ortaya çıkarılabilmesi üzere kampüs alanı içerisinde değişik malzemelerden 5 ayrı yapı mensur edildi.

KENEVİR KATKILI BRİKETLER YAPILDI

Kenevir Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde, kendir bitkisinin biyokütlesinin ekonomiye kazandırılmasına müteveccih çalışmalar, akademisyenler ve öğrencilerin katkılarıyla sürdürülüyor. Enstitüsü bünyesinde oluşturulan araştırma gruplarında görev düz 200’ün üstünde akademisyen, öz alanlarına müteveccih icraat yapıyor. Tekstilden araba sektörüne, inşaat malzemelerinden kozmetik ürünlere, enerji sektöründen gıda sanayine büyüklüğünde bir nice alanda makbul kendir bitkisinin inşaat sektöründe henüz etken kullanılabilmesi üzere kenevir katkılı briketler yapıldı ve yerleşke içerisindeki sınama gayeli yapılardan birisinde kullanıldı.

“KENEVİRİN ÖNEMLİ KULLANIM ALANLARINDAN BİR TANESİ DAHI İNŞAAT SEKTÖRÜ”

Yozgat Bozok Üniversitesi Kendir Araştırı Projesi Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, kendir bitkisinin kocaman tasarruf alanlarından birisinin bile yapım sektörü olduğunu, bu alanda kenevir bitkisi katkılı bina malzemesi ile başka yapı malzemelerinin arasındaki özellikleri saptamak amacıyla çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi. Yılmayan, kampüs içerisinde kenevir katkılı çatı malzemesi ile değişik malzemelerin kullanıldığı 5 tecrübe amaçlı bina inşa ederek, gelişmeleri geçmiş şita boyunca, henüz sonra dahi yaz döneminde gözlemleyerek sonuçların değerlendirileceğini bildirdi. Yılmaz, “Kenevirin koca tasarruf alanlarından bir tanesi bile yapım sektörü. Elbette kim inşaat sektöründeki geçer not kısmı, er kişi kısmı. Saplarının lifleri alındıktan sonraları geriye artan kısmına kıtık yahut kırtık diyoruz. Bazen inşaat çatı malzemelerinde bu kırtıktan yapılan cazibe malzemeleri, briket, tuğla kabil yapı malzemeleri kullanılıyor. Ara Sıra durumlarda dahi lifleri ile gelişigüzel parçalanıp öğütülüp o şekilde da kullanılabiliyor. Lifi alındıktan bilahare geriye küsurat kısmının kullanımı ekonomiye kazandırmış oluyor. Yani bitkinin kül kısımları da kullanmış oluyor” dedi.

“TURİZM TESİSLERİNİN ORGANİK OLMASI ÖNEMLİ”

Yozgat Bozok Üniversitesi Kenevir Araştırma Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Yılmayan, lifi alınan kenevir bitkisinin geriye kalan koca parçalarının birlikte ürüne dönüştürülüp, ekonomiye kazandırıldığını aktardı. Kenevir katkılı çatı malzemesinin örgensel olduğunu, bu nedenle turizm bölgelerindeki yapılarda tercih edilebileceğini vurgulayan Yılmayan şöyle konuştu:

“Dünyada yıllardan beri gerek betonun yapısında lazım aracısız hem krit adı verdiğimiz kendir tuğlalar, kenevir bloklar bunlardan yapılan malzemelerle cidar yapılıyor. Turizm tesislerinin uzvi olması yüce. Müvellidülhumuza geçirgenliği, karbondioksit saf yeteneği geçirgenliği, esasen curcunalı, ısı ve farklı yalıtım özellikleri, diğer klasik malzemeyle alışılagelen doğal gaz, beton veya tuğla malzemeyle ya dahi farklı karma sentetik malzemelerle mukayesesini inşaat mühendisliği araştırma grubundaki arkadaşlarımız yapıyorlar. Peyderpey bu çalışmalar bile çeşitlenecek.”

Kendir kırtığı ile yapılan çatı malzemesi ile kampüs alanı içerisinde tecrübe amaçlı binada kullanıldığına ilgi calip Yılmayan, “Şu dakika itibariyle burada doğal gaz betondan yapılan tuğlalar, bildiğimiz klasik tuğlalar ve kenevir kıtığından birleştirme edilen, üretilen tuğla materyaller oluşturulan yapıların mukayesesi yapılıyor. Bunların aut koşullara dayanıklılığına bakılacak, bunların ısı geçirgenliğine bakılacak, bunların aha curcunalı veya atmosferde eke müvellidülhumuza, karbondioksit gibi bunların geçirgenliğine bakılacak. Proses ilerledikçe faaliyet az buçuk daha detaylandırılmış ve ihtimal yanma özelliklerine, nem sübvansiyon özelliklerine bakılacak, çoğaltılabilir” dedi.

“YEPYENİ BİR SEKTÖRÜN GELİŞMESİ, ÜLKE EKONOMİSİ AÇISINDAN BIRLIKTE ÖNEMLİ”

Yılmayan, değişik bina malzemeleri ile kendir katkılı çatı malzemelerinin karşılaştırmasının yapıldığını, bu çalışmanın ARGE aşamasında olduğunu anlattı. Yılmaz, yapılan himmet ile ‘Ne oranda kendir katılacak? Ne boyutta yapılacak? Apayrı malzemelerin bununla uyumu nedir?’ şeklindeki soruların yanıtının araştırı ilerledikçe henüz birlikte netleşeceğini aktardı. Düzenlenen çalışmalarda koskocaman benzeri uzaklık alındığını kaydeden Yılmaz, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Gördüğünüz kabil kenevir kırtığı aynı yapıya şu an itibariyle dönüştü. Bu kırtık malzemenin yapıştırıcılarla ayrımsız araya gelip tıpkı tuğla oluşturması, orada tek mesele yok. Mühendislik tekniklerini kullanıp muhtemelen oranlarda yapıştırıcılarla, masraf içerisinde ulama maddeleriyle bu arada tevhit ediyorlar. Belirgi itibariyle bu organik yapılar oluştuğu devir hele bu yayla turizmi uzvi turizm, belki dinlenme yerleri bazen konaklama tesisleri ya da bunları üstelik alışılagelen yapılarda betonun içerisinde ya üstelik ilk kânun malzemelerin içerisine kenevir kırtığının galiba boyutlara getirilip kullanılması üstelik yaygınlaşmış olacak. Kenevirin kullanım alanlarını zenginleştirmiş çeşitlendirilmiş olacak. Kendir tarımının gelişimini, kenevirin beherglas kısmının ayrımsız bedele, tıpkısı paraya, ücrete dönüşmesiyle gelirin ünite alanın gelirine birlikte yardım sağlamış olacaktır. İstihdam boyutu var. Yadırgatıcı tıpkısı sektörün gelişmesi, talih ekonomisi açısından bile koskocaman.”

BİRÇOK SANAYİDE KULLANILIYOR

Uyuşturucu özelliği olmayan kendir türü; oluşum, plastik, otomotiv sanayisinde, rastgele alanda geçer ayrımsız bitki. Sanayi tipi kenevir üzere üretim üssü namına Samsun Vezirköprü ilçesi seçilmişti. Bir Tane yıllık olan kenevir bitkisinin boyunun 4 metreyi bulabildiği belirtiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, kenevir bitkisi amacıyla 2018 yılında 41, 2019 yılında ise 242 çiftçiye üretim izni verildiğini açıklamıştı.

Share: