Yüksekovalı kadınlardan depremzedeler için ekmek pişirme seferberliği

Yüksekovalı kadınlardan depremzedeler üzere savmak pişirme seferberliği

HAKKARİ Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde tüvana kadınlar, yer sarsıntısı bölgesinde faal vatandaşlar amacıyla tandır ekmeği pişirmeye başladı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan yardımlar bitmeme ederken, Yüksekova ilçesinin mahalle ve köylerinde güçlü kadınlar ise tandırlarda ekmek pişirerek destek oluyorlar. Günün önceki ışıklarıyla tandırın başına güzeşte kadınların pişirdikleri ekmekler, poşetledikten sonraları Yüksekova’da zelzele üzere kurulan merkeze ulaştırılmak için görevlilere doğrulama ediliyor.

Elinden gelse sakır sakır aldatmak pişireceğini tabir eden Tuba Şarap, “Depremzede kardeşlerimiz amacıyla paketlemek pişiriyoruz. Ben bu konudan bahsedildiğinde çok duygulanıyorum. Elimizden geldikçe bizde bu yardımlarda bulunuyoruz. Cenabıhak yardımcıları olsun, hepsine yakarış ediyoruz. Bu baskı günleri atlatacağız inşallah. Baktık somun savsaklamak alelacele bayat oluyor, bizde karar verdik ve lavaş ekmeği yapmaya başladık. Çünkü 1 ay dayanabilir lavaş ekmeği. İnşallah herkes bu hayra katılır ve savuşturmak yapar” dedi.

Necla Süvari isimli karı ise depremzedeler amacıyla paketlemek yapma seferberliğine başladıklarını söyleyerek, “Allah’tan ölenlere rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bu acının tarifi bulunmayan. Bizde elimizde geleni düzenlemek üzere tümce elini taşın altına koymuş durumda. Bizde depremzedeler üzere atlatmak yapmaya başladık. Tandır ekmeği bozulmadığı üzere bizde bunu yapmaya karar verdik. İnşallah güdük sürede bu proses biter” ifadelerini kullandı.

Share: