Yusufeli eskimemiş yerleşme namına büyümek üzere ahit sayıyor

Ululuk Su İşleri Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan Yusufeli Barajı ve HES projesi zımnında sular altında kalacak Yusufeli ilçesi ve 7 köyün taşınacağı kullanılmamış iskân yerlerindeki çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Barajın göl alanı içerisinde kalacak ilçe merkezi ve köylerin taşınacağı kullanılmamış yerleşim yerlerindeki ast ve dal yapı çalışmalarının nazik oranda tamamlanmasının ardından başlatılan iskan hak sahibi olan ailelere konutlar ve hisse senedi yeri teslimatı işlemleri bitmeme ediyor.

Yusufeli yeni yerleşme yerinde oluşturulan “Borçlandırma Ofisi”nde, DSİ Umumi Müdürlüğü, TOKİ Başkanlığı, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesindeki personel marifetiyle haftanın 7 haset türe sahibi vatandaşlara konut ve hareket yeri teslimatı ve borçlandırma işlemleri üzere hizmet veriliyor.

20 Temmuz’dahi başlayan teslimat ve borçlandırma işlemleri, 18 Ilkgüz 2022 tarihinde sona erecek.

Üç ayrı bölgede 10 girişim halinde mensur edilen Yusufeli ilçesi eskimemiş yerleşim durumunda 2 bin 640 ev, 317 aksiyon yeri, 20 arsa için adalet sahibi bulunurken Yusufeli Barajı ve HES projesinden etkilenen 7 köyde ise 520 bölük, 5 hareket yeri doğruluk sahibi bulunuyor.

Bugüne büyüklüğünde kaza merkezinde 2 bin 161 aileye bölük, 194 aileye gelişim yerleri teslim edildi. 2061 konut, 194 gelişim yeri üzere dahi borçlandırma sözleşmesi imzalandı.

Köylerde toplam 196 aileye konutları tasdik edilirken 43 sülale birlikte ev için borçlandırma sözleşmesi imzaladı.

Vatandaşlar hüznü ve heyecanı birada yaşıyor

Borçlandırma sözleşmelerini imzalayarak hane ve hareket yerlerini teyit düz vatandaşlar hüznü ve heyecanı ayrımsız arada yaşıyor.

Konutunu doğrulama alan adalet sahiplerinden Necmettin Çılgın, yılın mahsus aynı zamanını Bursa’bile galiba zamanını dahi Yusufeli’nde geçirdiğini söyledi.

Hak sahibi olduğu konutunu teyit aldığını ifade eden Aşırı, “İnşallah oflaz evet. Yusufeli barajından periferi ilçemiz sular altında kalacak. Yeni ilçeye taşınıyoruz. Üzülüyoruz, anılarım bozuk ilçedeydi. Anılarımız sular altında kalacak.” dedi.

Hak sahiplerinden Hüseyin Vazıh üstelik yapılan baraj dolayısıyla bakir yerleşme adına taşınacaklarını söyledi.

Yeni iskân yerinin bölgede tüvana dizge üzere kandırıcı olması temennisinde mevcut Ziyalı, kullanılmamış kaymakamlık merkezinin ilerleyici zamanlarda çokça daha fena hâlde olacağına inandığını rapor ederek, “Yeni ilçeye unutmak istiyoruz. adım adım taşınacağız. İlçemiz göl nezaretli olacak. Devletimiz bizi mağdur etmedi. Tek devir birlikte mağdur etmez Allah’ın izniyle. Devletimize inanıyoruz ve güveniyoruz.” dedi.

Tekkale köyü kullanılmamış yerleşme yerindeki evini konfirmasyon aldığını anlatan Aydınlık, “Hayatımız bozuk Yusufeli’nde geçti ama yeni yerleşme yeri üstelik gayet pir. Nakil sürecinde bazen aksaklıklar sorunlar tür amma tığ devletimizin yaptıklarından memnunuz. seçme mağduriyetimiz bulunmayan. Köy evlerimiz biraz fiyatlı ama devletimiz ileriye makul bunu çözer” diyerek konuştu.

Evini tasdik alarak borçlandırma sözleşmesini imzalayan Mehmet Abanoz de doğup büyüdüğü, anılarının olduğu ilçenin sular altında kalacak olmasının hüznünü yaşadığını kaydetti.

Anılarını sular altında bırakarak kullanılmamış bire bir bap açtıklarını anlatan Abanoz, “Eskimemiş ilçemizi, evimizi gezdik gördük, bazen eksiklikler var amma gine da gayet bereketli olmuş” dedi.

İkinci kesim bir numara etapta doğruluk sahibi olan Yüksek Balcı üstelik eskimemiş evini ailesiyle gezdiğini ve haddinden fazla beğendiklerini söyledi.

Devletin bu dayanabilen coğrafyada adeta dağı kesip saha alanlar oluşturarak yıpranmamış tıpkısı ilçe yaptığını tamlayan Balcı, “Devletimizin burada özverili bire bir say yaparak birbirinden iyice yaşıt binalar yaptığını gördük. Devletimizle bir kat henüz kurum duyduk. Bizim yegâne üzüntümüz çocukluğumuzun, gençliğimizin ve anılarımızın geçtiği ilçemizin sular altında kalacak olmasıdır.” dedi.

Evini teyit almanın mutluluğunu dinç Osman Polat ise barajın su tutmasıyla yıpranmamış kaza merkezinin göl manzarasıyla sonuç rütbe çağcıl ve benzer benzeri kaymakamlık görünümüne topluluk olacağına inandığını söyledi.

İş zımnında Bursa’de yaşadığını ve tekaüt olunca eskimemiş ilçedeki evine taşınacağını dile getiren Polat, “Evim ikinci toprak ikinci etaptaki ayrımsız binanın dayanaklık etmek katında. zemin katı olmasına karşın serencam derece fena hâlde ve ergonomik. Evimin mesnet katında olmasına rağmen tıpkı şikayetim yok. Biz memnunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlçede hareketli 83 yaşındaki İsminaz Işık bile çocuklarının eskimemiş iskân durumunda adalet sahibi olduğunu tabir ederek, yapılan evleri çok beğendiğini ve ömrünün idraksiz artan kısmını burada geçirecek olmaktan akıbet aşama mutlu olduğunu söyledi.Share: