11 projeyle, 2 bin 561 çiftçiye bindi sağlandı

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, kentte yürütülen ekincilik yatırımları ve projeleri değerlendirme toplantısında, yılın önceki 6 ayında hayata geçirdikleri 11 projeyle toprak genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye bindi sağladıklarını ifade ederek, “Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin birlikte olduk” dedi.

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya başkanlığında Bilecik’teki ekincilik yatırımları ve projeleri yorum toplantısı düzenlendi. Bilecik İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ses Bayrakçı, Ekincilik İl Müdürü Necmettin Eş ve hava yetkililerin amade bulunduğu toplantıda Ilbay Kızılkaya çalışmalar için bilgilendirme aldı.

Yılın geçmiş 6 ayında Bilecik Valiliği, İl Hususi İdaresi, Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve benzeri kalkınma ajansı destekli toplamda 11 projenin hayata geçirildiği açıklandı. Bilecik tarımını imar etmek amacıyla desteklenen 11 projenin içerisinde; Tarımla El Ele Mutlu Geleceğe Projesi, Muhit Gün Çiçeği Üretimimi Ilave Projesi, Çilek Üretimini Ihya Projesi, Arıcılığı Geliştirme ve Çağcıl Arıcılık Projesi, Ağaç Çileği Yetiştiriciliğini Ihya Projesi, Koz Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi, Trabzon Hurması Yetiştiriciliğini Ihya Projesi, Çayır Tırtılı ile Mücadele Projesi, Tarlada Nohut Nadası Unut Projesi, Kuş Yemi Akdarı Üretimini Yaygınlaştırma Projesi ve Çayır Otlak Islah Projesi’nin saha aldığı belirtildi.

13 proje daha hazırlanma aşamasında

Ayrıca yeniden Çukurören Biberi Kurutma Tesisi Projesi ve Osmaneli Yaylaları Sulanıyor Zirai Istihsal Katlanıyor Projesi’nin ihale aşamasında olduğu ve mail zamanda tamamlanarak hayata geçirileceği açıklandı. Sair yandan 13 projenin henüz hazırlanma aşamasında olduğu ve önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacağı yapılan açıklamada yer aldı.

“3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin birlikte olduk”

Konuyla ait açıklamalarda bulunan Ilbay Kızılkaya, devletin tam imkanlarıyla üreticilerin değme antlaşma yanı sıra olduğunu vurgulayarak, “Bilecik’imizin yerine reva şekilde yılın evvel 6 ayında hayata geçirdiğimiz 11 projeyle memleket genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye destek sağlayarak Bilecik’imizin tarımını geliştirmeye ve desteklemeye çalıştık. Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin birlikte olduk” ifadelerine meydan verdi.

“2022 yılı içerisinde toplam 7 bin 631’in üstünde üreticimize ulaşacağız”

Antrparantez 3 milyon 674 bin 267 TL bütçeli iki projenin daha kaplamak üzere olduğunu vurgulayan Ilbay Kızılkaya, “Yılsonuna kadar uygulamaya koyacağımız 13 projeyle 5 bin 300’ün üzerinde çiftçimize henüz destek sağlamayı hedefliyoruz. Böylelikle 2022 yılı içerisinde hep 7 bin 631’in üzerinde üreticimize ulaşacağız. Eksiksiz bu projeler tamamlandığında memleketimizde düzenlenen zirai faaliyetlerde ağırbaşlı bire bir muasırlaşma ve kitap bazlı yaygınlaşma olacaktır. Ürettikçe, Bilecik’imiz kazanacak, ülkemiz kazanacak, bizler kazanacağız. Bizlere düşen bildirme iri uhde üretenin terviç etmek ve desteklemektir. Bilecik’imizin tarımına bindi veren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Ekincilik ve Orman Bakanımız Ünite Kirişci’ye, Milletvekilimiz Sevap Yağcı’ya, İl Genel Meclis Başkanımız Osman Yılmaz’a ve sedir üyelerimize, İl Hususi İdaresi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ve personeline, faal Türkiye üzere üreten ve etkin çiftçilerimize ve emeği gecen herkese şükranlarımı sunarım” diye yapılan ve yapımı planlanan kül projelerin Bilecik’e uz olmasını diledi. – BİLECİK

Share: