İlkokul öğrencilerinin engelliler amacıyla hazırladığı proje TEKNOFEST’te bergüzar aldı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ’e “Zahir Park Yeri Alanları Harita Uygulaması” projesi ile katılan ilkokul 4. derslik öğrencileri, festivalden ödülle ayrıldı.

Osmaniye Suret Güneysu İlkokulu öğrencileri Berkay Ağababa Sünbül ve Ecrin Yanmaz’dan oluşan “A01 Güneysu Uygulayım Bilimi Çağı Çocukları” takımı, engellilerin park yeri alanlarını çarpık çurpuk bulması üzere proje hazırladı.

Web sitesi tasarlayan füru, sitede, 81 ildeki mânialı sürücüler için ayrılan park yeri alanlarını gösteren haritalara meydan verdi.

Çocukların tasarladığı sitedeki haritada rastgele ilin üzerindeki karekod okutulduğunda o ildeki peyda park alanları açılıyor. Otopark levhasına tıkladıktan sonraları cep telefonuna gelen konumla engelliler otopark alanına ulaşabiliyor.

Projeyle, TEKNOFEST 2022 kapsamında Trabzon’da planlı yarışmada finale küsurat “A01 Güneysu Uygulayım Bilimi Çağı Çocukları” takımı, 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’de “Çıplak Dirim Teknolojileri Yarışması”nda ikincilik elde etti.

İlkokul 4. sınıf öğrencisi Berkay Dede Sünbül, AA muhabirine, sakat sürücüleri açkı park alanlarına götürücü harita uygulaması yaptıklarını söyledi.

Projeyi yerli ve milli Deneyap Yazılım Anaç ve alıcı sistemiyle hazırladıklarını anlatan Sünbül, “Web sitemizin Türkiye’de ve dünyada örneği ve tıpkı bulunmamaktadır.” dedi.

TEKNOFEST’e katıldıkları amacıyla çok bahtiyar olduklarını tabir fail Sünbül, “Geldiğim üzere çok mutluydum. Bir Numara olacağımıza emindik ama ikinci olduk. Ondan aynı bölüm ilk ikinci olduğumuzu açıkladılar. Haddinden Fazla bahtiyar oldum. Selçuk Eş ile uçağımın olmasını ve onun üzere bilim adamı olmayı istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.Share: