9 bin 500 sokak hayvanı otama edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ilişik Güçten Sakıt Iyesiz Hayvan Bakım Merkezi bu sene içerisinde 9 bin 500 sokak hayvanının tedavisini gerçekleştirip 600 fert dosta kullanılmamış yuva buldu.

Samsun’birlikte işlek değme canlının hayat kalitesini arttırmak yerine birçok projeye imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki sokak hayvanlarına da sevecenlik elini uzatıyor. Güçten Sakıt Iyesiz Efsanevi Hizmet Merkezi ile birey dostlarının tagaddi, barınma ve tedavi kadar ihtiyaçlarını karşılayan Büyükşehir Belediyesi, sahiplendirme çalışmalarıyla da çıkmaz hayvanlarını sıcak yuvalara kavuşturuyor.

9 bin 500 hayvana tedavi, 600 hayvana sıcak yuva

7 devir 24 saat görev yaparak hayvanat üzere herhangi bir kalem imkanı sağlayan merkezde 2022 yılında gidiş geliş kazalarından bağırsak-dış abacı uygulamalarına, dip solunum yolu enfeksiyonlarından viral enfeksiyonlara kadar binlerce sokak hayvanlarının tedavisi sağlandı. Yapılan otama hizmetleri kapsamında 9 bin 500 sokak hayvanı tedavi edildi. Kedi ve kapik görünmek için 5 bin 615 hayvan kısırlaştırıldı. “satın alma sahiplen” sloganıyla ölçülü çalışmalar kapsamında sahiplendirme sayısı güzeşte yıla göre arttı. 2021’de pisik ve köpek görünmek için 479 efsanevi sahiplendirilirken, 2022’de bu miktar 600 oldu.

” Türkiye’nin en çağcıl bakım merkezi”

Komutan Çıpa şunları söyledi: “Yaşamın zarfında düzlük kayran değme canlıyı, güzelliği destek olmak ve keyiflendirmek bizim sorumluluğumuzdur. Ekiplerimiz her koşulda birey dostlarımız üzere çalışıyorlar. Güçten Sakıt Sahipsiz Efsanevi Bakım Merkezimiz 156 bin metrekare alana oturmuş Türkiye’nin en gündeş bakım merkezidir. Değişik bölümlere ayrılmış bu kompleksimizde; misafirlerimizi karşılayacağımız ayrımsız ziyaretçi merkezi, barınaklar ve hayvanlarımızın tedavi edildiği klinik kâin. Hele klinik yekpare tıbbi müdahalede bulunacak bir donanıma erbap. Laboratuvarlar, röntgen üniteleri, ivedili engelleme odaları, kuvözleri ile birlikte gelen birlik hayvanlarımıza burada destek oluyoruz. Antrparantez eskimemiş oluşturduğumuz anneli yavrular ve yasaklı ırklara hizmet verecek tesisimizde bire bir ay bilahare hizmete açılacak. Buradaki amacımız, hayvanları yeryüzü adamakıllı şekilde konuk edebilmek. Onların tedavileri ve yine katıksız yaşama döndürmeyle ait gösterişli tıpkısı takım ve ekipmanla çalışıyoruz. Birey dostlarımızı hoppadak sağlığına kavuşturmuyor onları ısıdam yuvalarla üstelik buluşturuyoruz. Sokaklarda sahipsiz hayvanat kalmasın ve hayvan bilimi ömürlerinin sonuna kadar tabii ortamlarında yaşamlarını sürdürsünler istiyoruz. Dağdaki kurdu, kuşu düşünen ve balkı edinen benzeri medeniyetin temsilcileri yerine; şehrimizin ağızsız sakinlerine gönlümüzü açıyoruz”. – SAMSUN

Share: