Icra Vekili Hava: Içtimai basamak projesindeki taksit artışı yüzde 25’i geçmemelidir

Bakan Çalım, katılığı bire bir monitör programında içtimai ev projesine yönelik şanlı detaylar verdi. Gurur, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki ilk temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Gurur ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Çekicilik, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu oylumlu bire bir miktar.” sözlerini kullandı.Nazır Gelgel “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz sülale alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 teklik taksit taksit 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani bugün ne ödüyorsanız, 10 sene ayrımsız taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, öz gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDE 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Çekicilik, konuyla ait yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Sabık yıl memur maaşına tahminî yüzdelik 80 çoğalma geldi. Biz TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Tığ kirada bir düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle ev kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki çoğalma üstelik yüzde 25’i geçmemelidir ve benzeri sene içerisinde verecekli vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.” dedi.

Share: