Adıyaman’da sahipsiz hayvanlara kuduruk aşısı yapılıyor

Adıyaman’bile ölen bire bir kedide kuduruk tespiti üstüne karantinaya alınan 2 mahalledeki iyesiz hayvanlara kudurmuş aşısı yapılıyor.

Adıyaman Belediyesi Baytar İşleri Müdürlüğü ekipleri, karantinaya alınan Sümerevler ve Bahçecik mahallelerinde yakaladıkları iyesiz hayvanlara kuduruk aşısı yaptı.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 Son Teşrin Perşembe haset Sümerevler Mahallesi’nde bir kedide kuduz şüphesiyle emek başlattıklarını söyledi.

Karantinaya alınan hayvanın 1 dönme bilahare öldüğünü belirten Kılınç, “Dolayısı ile şüphe henüz de çok artınca Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğüne hikmet verilerek hayvandan alınan mostra Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderiliyor ve sonuncunda ise kudurmuş fazlalık çıkıyor.” dedi.

Kılınç, şöyle konuştu:

“Çokça şükür insana bulaşı namevcut, her tırmalama kirli namevcut. Ürkü yapacak benzeri durum söz konusu değil. Ekiplerimiz mahallelerimizde aceleci bir şekilde ilkah çalışmalarını başlattı. Kuduruk er teşhiste müdahale edildiğinde bayıltan değildir ama gecikirse öldürücülüğü vardır. Ben bu noktada vatandaşlarımızı anımsatmak istiyorum, lütfen duyar olalım.”

Veteriner Doktor Yusuf Işık ise 4 ekiple karantinaya alınan mahallelerde himmet başlatıldığını dile getirerek, “Ekiplerimiz ile sahadayız. Karantina başlatılan mahallelerde iyesiz hayvanları tek bir tane yakalayıp burada çarçabuk kudurmuş aşılarını yapıyoruz. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri birlikte bizlere bindi veriyor. Hedefimiz hep iyesiz hayvanları etkilemek.” diye konuştu.

Share: