Akıbet an haberi: Ege Ağbaba: “Şekere Tıpkısı Yılda Bilcümle Yüzde 440 Remiks Mevrut, Şekerin Fiyatı Önümüzdeki Yıl 50 TL Olacak”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker) Umumi Müdürlüğü uğrunda; “Şekere aynı yılda cümle yüzdelik 440 zam mevrut. Çiftçiden şeker hastalığı pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarcasına. Önümüzdeki günlerde haddinden fazla henüz çok eşit artışlarını bekliyoruz çünkü sabık sene çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu yıl bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki sene direkt şeker fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki yıl 50 TL olacak. Dar dışında fiyatlar düşerken Türkiye’bile yüzdelik 440 oranında değer artışları yaşanıyor” dedi.

CHP Genel Komutan Yarımcısı ve Malatya Mebus Iye Ağbaba, bugün Ankara’üstelik Türkşeker Genel Müdürlüğü uğrunda şekere mevrut fahiş zamlar ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ait açıklama yaptı. Ağbaba’evet CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başbuğ Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Afyonkarahisar Mebus Itır Köksal, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Mersin Saylav Cengiz Gökçel, Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Kayseri Mebus Bunaltıcı Zayıf, Ankara Mebus Nihat Yeşil, Kastamonu Saylav Hasan Baltacı ve Muğla Saylav Süleyman Girgin’den oluşan gök bilimi eşlik etti.

Milletvekilleri, ellerinde şeker pancarlarıyla birlikte “Özelleştirmeye yararlı”, “Şeker fabrikaları halkındır satılamaz”, “Şeker Hastalığı vatandır satılamaz” dövizleri açtı. Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi:

“NİSAN AYINDA 1 KİLO ŞEKER 12 LİRAYDI ŞİMDİ 26 LİRA”

“2018 yılında Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle 25 milletvekilimiz 45 bölüm süresince şeker hastalığı fabrikalarının bulunduğu illerde ayrımlı politik partilerle ve Şeker Hastalığı-İş Sendikası ile birlikte şekerin özelleştirilmesine karşı çıkmıştık. Vaktiyle ürünlere zam geldiği zaman marifet oluyordu demin ürünlere remiks gelmeyince bilgelik oluyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ana tüketim maddesi olan şekere tıpkı posta elan remiks geldi. Şekere bu yıl içerisinde mart ayında yüzde 31, haziran ayında yüzde 36 ile yüzde 66 oranında remiks yapıldı. Serencam ayrımsız yılda şekerin kilosu 5.9 TL’den 26 TL’ye çıktı. Türk Şeker Hastalığı’bile çuvalı 200 liradan satılan şeker hastalığı 810 TL’ye, hususi sektörde ise şekerin torbası bin 200 TL’ye satıldı bulunabilirse. Zaman şekerin torbası bin 200 TL’den satılıyor Türkiye’bile maatteessüf o bile bulunmuyor. April ayında marketlerdeki toz şekerin kilosu 12 ile 15 TL arasında değişiyordu şimdi sayı farkı şeker fiyatı 26 TL.

“ŞEKERE BİR YILDA BIRLIK YÜZDE 440 ZAM GELMİŞ, ŞEKERİN FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ YIL 50 TL OLACAK”

Şeker çıktı fukara fukaranın ulaşamayacağı tıpkısı besin ürünü haline mevrut durumda. Şeker Hastalığı fiyatlarının önüne döndürmek üzere Türkiye ilk defa kül 24 sene sonradan şeker ithal etmeye başladı. Fakat bu dahi şeker fiyatlarının artışına çözüm olmadı. Şekere bire bir yılda tamlık yüzde 440 remiks mevrut. Çiftçiden şeker hastalığı pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarcasına. Önümüzdeki günlerde çokça elan aşkın değer artışlarını bekliyoruz çünkü güzeşte sene çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu yıl bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki sene direkt şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki sene 50 TL olacak. Güçlükle dışında fiyatlar düşerken Türkiye’birlikte yüzdelik 440 oranında denk artışları yapılıyor.

“HÜR TEŞEBBÜS PİYASAYA YAYIN VERMEYEREK PİYASADA KITLIĞA SEBEP ERGIN VE FİYATLAR YÜKSELMİŞTİR”

İki devir geçmiş görüntüler ortaya bundan sonra yurttaş 26 TL’lik şekeri 1 TL ucuza alabilmek üzere eksiksiz 2,5 saat kuyruğa girmiş durumda. Kuyruk kuyruk diyenler 2022 yılında bazen ahali ekmeğin önünde ara sıra Ekincilik Cesaret Kooperatiflerinin önünde zavallı fukaranın kuyruğa çıktığını hep beraber görüyoruz. Türkiye’nin 51 ilinde şeker üretilen ülkemizde bu fiyatlar niye bu kadar artıyor, kamuoyuna esasen hatırlatmakta fayda var. Şeker fiyatlarının artışlarının en önemi sebebi özelleştirme, peşkeş. özel sektör piyasaya ürün vermeyerek piyasada kıtlığa sebep olmuş ve fiyatlar yükselmiştir. Türkşeker birlikte değer artışına zorlanmıştır.

“2018 YILINDA 25 ŞEKER HASTALIĞI FABRİKASI SATIŞA ÇIKARILDI, AÇIKÇA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

2018 yılında söylediğimiz temas şey zaman gerçekleşiyor. Tarımdaki özelleştirme süreci peyda bire bir peşkeş sürecinin öyküsüdür. Ülkemizde şeker hastalığı fabrikaları 2008 yılında özelleştirme kapsamına alındı, fabrikalar 2008, 2018 arasında dört kez sürümü olmak istendi ve 2018 yılında 25 şeker hastalığı fabrikası satışa çıkarıldı, kategorik peşkeş çekildi. Maatteessüf 10 şeker fabrikamız 2018 yılında bu heyetin mücadelesine karşın özelleştirme idaresindeki duvarlara tırmanmasına karşın birilerine söz veren hükümet şeker hastalığı fabrikalarını kişi yandaşlarına peşkeş çekti. Şu anda birlikte o satılan herkesin salt varlığı şeker hastalığı fabrikalarının arazileri dağıtma edilmeye bitmeme ediyor. Amaç fabrikaları almak değil, oradaki değerli arazileri birilerine peşkeş çekmek. en üst Ankara ve Kütahya’bile bile iki taşınmaza onay bundan sonra.

“HANGİ FAKİRİN FUKARANIN EVİNDE 20 BİN LİRALIK ŞEKER VAR ONU ÜSTELIK ZÜL EDİYORUZ”

Bu özelleştirme kararında verilen benzeri uyuşma var; özelleştirme şartı 2023 Ağustos’una kadar üretim şartı, faaliyetlerine bitmeme yazar etmeyeceği daha çok mahsus değil. Bu fabrikaların arazileri evet AVM olacak evet rezidans olacak ranta açılacak. Şekilci olduğu kanıt edilen birisi halkın aklıyla meze etti. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydınlık diyor kim; Türk halkının evinde bildirme birkaç yetecek 2 almanak şeker hastalığı var diyor. Adeta fiyatın yüksekliğini vatandaşa çevirmek istiyor. Ulan Türk halkının aklıyla kolpo geçen Genel Müdür, 2 almanak şeker hastalığı nereden bakarsan bak 20 bin TL’ye mukabele porte. Hangi fakirin fukaranın evinde 20 bin liralık şeker hastalığı var onu dahi zül ediyoruz.

“ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEDEN GEÇMIŞ 2,5 MİLYON İNSANA İŞÇİ, ÜRETİCİ, LOKANTACIYA İŞ VE SERPMEK SAĞLIYORKEN ŞU ANDA BU BİTMİŞ DURUMDA”

Devletin resmi rakamlarına göre şeker hastalığı fabrikaların 2016 zararı 76 milyon liraydı. Bire Bir yıl saraya 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL mahfi ödenekten masraf yapıldı. Sarayın 13 günce harcaması şeker fabrikalarının birlik zararlarını karşılamaya yetiyordu. Şeker fabrikaları özelleştirilmeden evvel 2,5 milyon insana iştirakçi, müstahsil, lokantacıya iş ve ATLATMAK sağlıyorken şu anda bu tamam durumda. Fakat kamuya ilişkin şeker fabrikalarının özelleştirilmesi zımnında Türkiye’birlikte hem teşrinievvel alanı hem dahi istihsal haddinden fazla düştü. Şeker Hastalığı pancarı üreticilerinin iri bire bir kısmı birlikte üretimden koparıldı. Hükümet satılan fabrikalardaki taşeron işçilere dilerlerse 5 sene emek garantisi dilerlerse bambaşka kurumlara geçiş hakkı sağlanacağını duyurmuştu. Fakat satışların ardından işten atmalar başladı. Devri gerçekleşen fabrikalarda binlerce işçi işten atıldı, bire bir kısmı dahi cebren emekliliğe irsal edildi. Fabrikaların satışı üretici sayısının azalmasına, çalışanların tembel kalmasına, halkın ve esnafın şekere ulaşımın zorlaşmasına sonunda şeker fiyatlarının artmasına etken oldu.

” TÜRKŞEKER’İN YILLIK 1 MİLYON 176 BİN TONA, GÜNLÜK ÇÜKÜNDÜR İŞLEME KAPASİTESİ İSE 114 BİN 200 TONDAN 66 BİN TONA DÜŞTÜ”

Şeker Hastalığı piyasasının yüzdelik 64’ünü özel sektör, yüzde 36’sını Türkşeker’de artan fabrikalar elinde bulunduruyor. Piyasanın büyük bölümünü elinde tutan özelleştirilen fabrikalar stok yapıyor, istedikleri şekilde şeker hastalığı fiyatlarıyla oynuyor. Ayrıca kamu stoklarını hususi fabrikalar alarak fiyatları istediği kadar yükseltiyor. 2018 yılına büyüklüğünde bünyesinde 25 şeker fabrikasını barındıran Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş.’nin almanak şeker üretim kapasitesi 2 milyon 36 bin tondan, 2018 yılında 10 şeker hastalığı fabrikasının özelleştirilmesi ile birlikte almanak 1 milyon 176 bin tona, günce pancar el işi kapasitesi ise 114 bin 200 tondan 66 bin tona düştü.

“BU FABRİKALAR AYNI ZAMANDA FABRİKA ÜRETEN FABRİKALARDIR”

Bakın elimizde Vekil Kirişçi’nin yanıtı var. Şeker Hastalığı pancarı üreten fellah sayısı: Özelleştirmenin yapıldığı 2018-2019 döneminde 106 bin 237 dikici iken bu kopya 2020-2021 yılında 93 bin 812’ye, 2022-2023 pazarlama yılında ise 78 bin 755 çiftçiye düşüyor. Fellah sayısı herhangi bir geçen yıl elan bile azalmış. 4 yılda yüzdelik 25 oranında fellah sayısı düşmüş. Şeker pancarı önemli tıpkısı üründür. Şeker Hastalığı fabrikaları Cumhuriyet üzere benzeri fabrikadan daha ötesiydi. Zira, Türkiye’de şeker fabrikaları yemeden içmeden şeker üretmez. Pancardan küspe, melas, ispirto ve şeker hastalığı elde edilir. Bu fabrikalar bire bir zamanda fabrika üreten fabrikalardır. Içtimai tesisleri emsal tesislerdir. Çevrelerinde kooperatifler örgütlenir, pancarın küspesi yemleme tamam ve hayvancılık gelişirdi. Bakın pandemide ispirto kıtlığı oldu, dezenfektan üreten firmalar ispirto bulamadı. Şeker bu büyüklüğünde ciddi ayrımsız kitap.

“BU YILKİ 400 BİN TITREM ŞEKER HASTALIĞI İTHALATINA ÖDENECEK MAL ARZ AZ 320 MİLYON DOLAR OLACAK”

Cumhuriyet, o fabrikalardan yola çıkarak tarımdan, kooperatife, hayvancılıktan bankacılığa kadar bir hep kurmuştur. Şeker fabrikaları vakit kaybetmeden istihsal yapmaz, kuruldukları şehirlerin kültürel, toplumsal ve fiziki yapılarının gelişmesine çok çetin katkıları olurdu. Şimdi kâffesi ithal firmalara, yandaşlara devredildi. Kaybeden 84 milyon, kazanan ise bire bir avuç rantiyeci oldu. Bakın, bu yılki 400 bin ton şeker ithalatına ödenecek servet arz birkaç 320 milyon dolar olacak. Kırşehir Şeker Fabrikası 48 milyon dolara, Yozgat Şeker Fabrikası 40 milyon dolara, Niğde- Bor Şeker Fabrikası 49 milyon dolara, Çorum Şeker Hastalığı Fabrikası 76 milyon dolara, Turhal Şeker Fabrikası 82 milyon dolara satıldı. Hepsini toplayınca fakat 295 milyon dolar ediyor. Sattığımız fabrikaların paralarının üzerinde 25 milyon dolar daha koyarsak bu sene üzere ihtiyacımız olan şekeri ithal edebiliyoruz. Şeker Hastalığı fabrikalarını satıp yurtdışından şeker ithal demek amacıyla konusunda benzeri dahi mal vermenin akılla mantıkla izahı var mıdır?

“HANGİ ÜLKEDE, HANGİ ERKIN PİYASADA ŞEKER HASTALIĞI FİYATI YÜZDELIK 300 KESIR ARTMIŞ?”

Türkşeker, Dirlik Fon’unda, yani Erdoğan’ın iki dudağı beyninde. ‘Bu fiyatlar niye bu kadar artıyor’ diye sorduğumuzda Bakan Nebati, fiyatın artmasını geçtik ‘fiyatlar dünyaya göre daha düşük’ diye yanıt veriyor. Tıpkısı nevi fiyatların elan üstelik artacağının ‘müjdesini’ veriyor. ‘Şeker Hastalığı bin tıpkısı üründe kullanılıyor, fiyatlara engelleme edin’ diyoruz. Icra Vekili cevap veriyor, ‘erkin çevre var, başiboş çevre kurallarına karışamayız’ diyor. Özelleştirenler bunlar, paravana benzeri iştirak kurup kamunun şekerini bunlara peşkeş çekenler bunlar, fiyatı artıranlar bunlar, sorunca ‘başiboş meydan’ diyen da bunlar. Hangi ülkede, hangi başiboş piyasada şeker hastalığı fiyatı yüzde 300 kesir kalık? bir tane emsal büyüklük var mı? Bulunmayan! Serbest piyasanın canına okudunuz. Matbua fiyatları, mazot fiyatları, hanay pahalılığı derken çiftçiyi bulunmayan ettiler. Şeker fabrikalarını özelleştirerek üretim miktarı da düşürüldü. Ülkeyi ithalata kapalı ettiler. Yerli rençper soluk ağlıyorken, kazanan ki? Kazanan Geçim Fonu vasıtasıyla, paravana şirketlerle kamudan şekeri ucuza alıp pahalıya vatandaşa satan yandaşlar.

“TÜRKİYE ŞEKER HASTALIĞI FABRİKALARINA BU YILIN İLK 9 AYINDA DEVLETİN BÜTÇESİNDEN VERİLEN NAMUS BORCU TAMAM 1 MİLYAR 850 MİLYON TL”

Kaybeden esnaf, yetiştirici, işçiler, yediden yetmişe zamlanan ürünleri düzlük vatandaş, üç beş rantiye kazanacak diye niteleyerek ülkeyi, ekonomiyi, geleceğimizi namevcut ettiler. Bugün Merkezi Yönetim Bütçe istatistiklerinin ilkgüz kocaoğlan verileri birlikte açıklandı. Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalarına bu yılın ilk 9 ayında devletin bütçesinden verilen takanak tamam 1 milyar 850 milyon TL. Kurumu sonsuz beis ettiriyorlar. Stoktaki şekeri ucuza, paravana Türkşeker’e verince bilinen elde benzeri molekül kalmamış. Sonsuz engel ediyorlar. Bu resim, ciharıyek beraberinde çükündür ekilen, dünyanın arz birinci sınıf şekerinin üretildiği Türkiye’yi şekere kadın ağıl getiren meraklı ekincilik politikasının tıpkı sonucudur. Buradan uyarıyoruz; bu ekincilik politikasıyla çiftçiyi doğduğuna nadim fail AKP, böyle giderse ülkeyi yakında şekere de kadın kuzuluk getirecek. Bu şekilde bitmeme ederse ve müdahale edilmezse şeker fiyatları çok daha aşkın yükselecek. Zaman 26 liraya aldığımız şekeri, erte 50 liraya alamayacağız.

Şekerin fiyatının yükselmesi çokça sayıda gıda ürününün birlikte zamlanmasına faktör olacak, ayrıca binlerce ton pancar üretilen ülkede şeker karaborsaya düşecek. Huzur içinde verimsizlik yaşayacağız. Uygulayım Bilimi üretmeyen bir ülkede özelleştirmelerle; halkın yoksulluğu, sağlık dağılımında adaletsizlik, zam, enflasyon ve başıboşluk birlikte artacak. Birileri varlıklı olurken vatandaş yine yoksullaşacak.”

Share: