Akıbet zaman haberleri! Martir polisin davasında acımasız zanlısına müebbet ve 10 sene mahpushane cezası

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde, cebe kaçakçılığı yaptıkları ileri sürülen suç çetesine yönelik operasyonda polis güçleri memuru Ercan Yangöz’ün (26) şehit olduğu 2 polisin de yaralandığı silahlı saldırıyla ait tanıdık davada, karar daha çok. Duruşma heyeti, ‘Çakal’ lakaplı Fatih Özturan’ı (47) müebbet mahbes ve 10 yıl cezasına çarptırdı, oğlu Aka Özturan’ının da (19) beraatine değişmeyen verdi.

İl Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekipleri, 6 kişinin yanlışlık örgütlerine zırh kıymak için Bodrum’dahi olduğu bilgisine ulaştı. Ekipler, 16 Haziran 2021 tarihinde, motosikletlerle şüphelilerin otomobilini takibe aldı. Otomobilden açılan ateşle Bodrum Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaş Kadro Amirliği’nde işyar polis güçleri memurları Ercan Yangöz, Abdülkadir Doğan (30) ve Sezgin Can Gürsoy yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan 6 almanak polis memuru Ercan Yangöz, şehit oldu. Çeteye yönelik operasyonda Yangöz’ü martir eden Fatih Özturan’ın üstelik aralarında bulunduğu 19 bed gözaltına makbuz. Şüphelilerden 12’si tutuklandı, 4’ü ise adli arama neredeyse erkin bırakıldı.

Soruşturma kapsamında Fatih Özturan için ‘bile bile öldürme’ ve ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle isteyerek öldürmeye teşebbüs’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 40 yıla kadar hapishane, oğlu Ağa Özturan hakkında ise tıpkısı suçlara arkalama ettiği gerekçesiyle 40 yıla büyüklüğünde mahpushane istemiyle ülkü açıldı. Davanın 16 Mart’taki 3’üncü duruşmasında müddeiumumi, mütalaasını açıklayıp, temas iki sanığa üstelik ağırlaştırılmış müebbet delik cezası verilmesini istedi.Bodrum Korkulu Ukubet Mahkemesi’nde davanın zaman tanıdık 9’uncu duruşmasında vakfedilmiş sanık Fatih Özturan mahkeme salonunda hazır bulundu. Tutuklanmadan yargılanan oğlu Ağa Özturan ise Samsun’un Bafra ilçesinden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Salonda martir polis güçleri memuru Ercan Yangöz’ün annesi Nursel Yangöz, babası Şahin Yangöz, şahit polisler, yakınları, meslektaşları ve avukatlar kayran aldı.Duruşma heyeti değişmeyen duruşmasında, kıyacı zanlısı Fatih Özturan’ın Ercan Yangöz’ü şehit etmekten müebbet, polis memuru Abdülkadir Doğan’ı yaralamaktan da 10 sene hapis cezasıyla cezalandırılmasına, oğlu Efe Özturan’ın ise beraatine karar verdi.’İSTİNAFA GİDECEĞİZ VE SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE DAVAMIZI TAKİP EDECEĞİZ’Mahkeme çıkışında gazetecilere izah özne şehidin babası Delice Yangöz, “Söyleyecek benzeri husus yok. İstediğimiz kararı kısmen aldık. Amma oğlu Aka açısından istediğimiz kararı alamadık. Ede, azade kaldı. Babası üzerine müebbet dam cezası, ayrıca Abdülkadir yoluyla üstelik 10 sene mahbes cezası aldı. İstinafa gideceğiz ve sonuna kadar davamızı takip edeceğiz” dedi.’EFE ÖZTURAN’IN AKLANMA KARARI BEKLENMEDİK BİR DURUM’

Yangöz ailesinin avukatlarından Tuğba Içtenlikle Kele da “Bu kapı, heyetin dikkatini çekti ve pişmanlıkla ilişkin tek iskonto yapmadı. Bu herif bu suçu işlediği amacıyla, bizim Ercan’ımızı şehit ettiği üzere benzeri tenzilat almamış oldu. Evet, aldığımız değişmeyen noktasında makul teessürat olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple istinafa götüreceğiz. Aka Özturan’ın beraat kararı hayret benzeri boyut. Bu bap, bizim üzere istinafta üzerinde haddinden fazla duracağımız bir nokta teşkil edecek” diyerek konuştu.

Share: