Avrupa kıtası kuraklık yüzünden hesaplı sıkıntıya düşebilir

EN SON yayınlanan Avrupa Kuraklık Gözlemevi verileri, kıtadaki toprakların mecmu yüzde altmış dördünün şu anda aynı susuzluk uyarısı altında olduğunu gösteriyor.

Temmuz verilerine raci Birleşik Susuzluk Göstergesi’nin akıbet haritasına göre, toprakların yüzdelik 47’si “ikaz” yerinde, yani toprakta gönen eksikliği var. Yüzdelik 17’si ise alarm veriyor. 

Daily Yakın’in haberine bakarak, harita, yeryüzü aşkın kuraklığın yaşandığı yerlerin İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya ve Romanya olduğunu gösteriyor. Bir Kraliyet Ekoloji ve Hidroloji Merkezi dahi ilk teşrin ayına büyüklüğünde nehirlerde “olağanüstü bağan” akış seviyeleri öngörüyor.

REN NEHRİ’NDEN SERVET TAŞINAMAYABİLİR

Almanya’de su aracılığıyla taşınan tam malların yüzde 80’kayınbirader, endüstriyel merkezlerden Hollanda limanlarına haiz Ren Nehri’ndeki akarsu seviyelerinin düşüklüğü de o büyüklüğünde gösterişli tıpkı noktada kim, bu hafta içinde mavnalar amacıyla geçilmez kuzuluk gelebilir ve dirimsel petrol ile kömür kaynaklarını tehdit edebilir.

Orman yangınları de Fransa genelinde yeniden yayılıyor. Sıcaklıklar geçen ay rekor seviyelere yükselirken elhak acı benzeri şekilde etkilenen benzeri bölgeyi yakıyor ve antrparantez azık üretiminin ortalamanın çok altına düşeceği korkuları var.

Ekonomistler, kuraklığın ülkelerin bu yılki umumi soylu erki büyümelerini etkileyeceğini adisyon ederken, uzmanlar ülkenin elan susuzluk vurmadan önce de Rusya’dan ekolojik ortam bir erke krizi nedeniyle durgunlukla yüz yüze olduğu konusunda uyarıyor.

 

 

Share: