Avustralyalı aktivist küresel su sorunu için Tuz Gölü’nde maraton koştu

SERHAT ÇETİNKAYA – Küresel akarsu sorununa ilgi iletilmek amacıyla değişik kıtalarda 200 maraton koşuk hedefiyle Avustralya’dan yola çıkan su aktivisti ve ultra maraton koşucusu Mina Guli, 77. maratonunu Tuz Gölü’nde koştu.

Dünya Bankası’nda bürokrat kendisine ABD, İngiltere ve Çin’bile görev işleyen Guli, Acun Soylu Erki Forumu’nda tanıştığı, belde sorunlarına dikkati calip gençlerden esinlenerek, kariyerini bırakıp abuhava dostu projelere yöneldi.

Global akarsu krizine dünyanın dikkatini çekecek tıpkı gösteri planı hazırlayan Guli, 2016’dahi yedi haftada, yedi kıtada, yedi çölde 40 maraton koştu.

Bu yıl ise gezegende kuraklıktan bildirme haddinden fazla etkilenen 200 yerde maraton koşmaya karar veren Guli, maratonlarına Dünya Su Günü’nde vatandaşı olduğu Avustralya’daki Uluru’dahi başladı.

Guli, Özbekistan, Tacikistan, Kenya, Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabve, Botsvana ve Cenup Afrika’üstelik koştuktan sonradan Türkiye’ye geldi.

Susuzluk Vakfı’nın (Thirst Foundation) kurucusu Guli, Pamukkale travertenlerinde, Münevver ve Antalya’da koştuktan bilahare Konya’nın Karapınar ilçesindeki obrukların ortada 76’ncı maratonunu gerçekleştirip Tuz Gölü’ne geçti.

“Global anlamda haddinden fazla nazik bire bir su krizinin ortasındayız”

Gölün kuruyan bölümünde, tuz tabakası üzerinde 42 kilometre koşan 51 yaşındaki Mina Guli, AA muhabirine, mücadelesini ve hayallerini anlattı.

Türkiye’dahi olmaktan iri itibar duyduğunu belirten Guli, Türk halkının familya sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Guli, koşmak amacıyla sabırsızlandığı etaplardan birinin de obruklar ve Sodyum Klorür Gölü olduğunu kaydederek, “Dünyadaki su krizinin aciliyeti üzerine farkındalığı bırakmak üzere buradayım. Özellikle saf suyu doğrudan evet bile dolaylı namına yüzdelik 90 oranında kullanan şirketleri ve hükümetleri harekete geçirerek bu konuyu gündemlerine almaları için koşuyorum. Küresel anlamda çokça şişman tıpkı akarsu krizinin ortasındayız. Genişlik şişman problemse bunun beklenmeyen oluşu. Mukavemetli çok koca bunu görmüyor ya da hiç ayırt etmemiş.” diye niteleyerek konuştu.

“Bunlar takkadak Türkiye’nin değil dünyanın sorunu”

Obrukların beyninde koşarken gördüklerinin namına balaban üzüntü yaşattığını vurgulayan Guli, şöyle konuştu:

“Koştuğum nöbet süresince devasa büyüklükte obruklar gördüm. Bunun sebebi düzlük şeş sularının çekilmesi. Bunu tahavvül etmek üzere harekete geçebiliriz. Söz Gelişi, ekinlerimizi sulama şeklini değiştirebiliriz, bu elden bir örnek. Demin Sodyum Klorür Gölü’nde koşuyorum. İnanılmaz güzel ayrımsız göl. Yıllar önceki bu gölde çokça su vardı. İklim değişikliği sonrası şimdi su üzerinde değil, sodyum klorür üstünde duruyoruz. Çokça fena hâlde bire bir ülkeniz, haddinden fazla iyice bir dünyamız var. Bunlar vakit kaybetmeden Türkiye’nin değil dünyanın sorunu.”

Hedefi dünyadaki 200 şirketten akarsu üstüne taahhüt almak

Koşularını değişik sivil cemiyet örgütleri ve Hollanda hükümeti vasıtasıyla sağlanan mali destekle yürüttüğünü anlatan Guli, “Sonuncu hedefim, Mart 2023’te Mürekkep Milletler’da yapılacak akarsu zirvesi öncesi dünya çapındaki 200 şirketten su konusunda somut adımlar atma taahhüdünde bulunmalarını sağlamak. Kaybedecek, boşa harcayacak zamanımız yok.” ifadelerini kullandı.

Guli, Türkiye etabını İstanbul’da tamamladıktan bilahare Avrupa maratonlarını, Bulgaristan, Arnavutluk, Makedonya, Stockholm, Karadağ, Hırvatistan, Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, İtalya, İspanya ve İngiltere’birlikte koşacak.Share: