Ayancık’ta gal arısı zararlısı kestane rekoltesini düşürdü

Sinop’un Ayancık ilçesinde gal arısı zararlısı nedeniyle kestane rekoltesinde bu yıl düşüş yaşandığı bildirildi.

Ayancık İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Yunus Ünal, AA muhabirine, ilçede kestane rekoltesinde güzeşte yıla nazaran yüzdelik 80’e varan düşüş olduğunu söyledi.

Gal arısı zararlısının bölgede beş altı yıldır bulunduğunu vurgulayan Ünal, şöyle konuştu:

“Kestanede gal arısı zararlısı geçmiş senelerde de vardı. Fakat bu yıl bölgemizde abuhava şartları de gal arısının yayılmasına akla yatkın gitti. Dolasıyla kestanenin verim yapacağı ağacın dalları bu zararlının etkisiyle kurudu. Dikme dalları kurumasa da ağacın iletim dokularının tıkanmasından hava ürün düşüklüğü oluştu. Bu gal arısı zararlısının ilaçla veya tıpkı kimyasal ile mücadelesi şu zaman amacıyla mümkün değil. Kimyasal namına mücadelenin birlikte akıllıca olmadığı kanaatindeyiz. Şimdi gal arısı zararlısıyla uğraş noktasında Sinop Orman Mıntıka Müdürlüğü vasıtasıyla benzeri laboratuvar oluşturuldu. Laboratuvar içre çalışmalar yapılıyor.”

Kestane rekoltesinde yüzdelik 80’e vasıl kaybının olduğunu tamlayan Ünal, “Gal arısı Avrupa’üstelik üstelik ferah yerine tanıdık ve etraflı menzillere uçuş yapabilen bire bir zararlı. Daha eski yıllarda Yalova ve Bartın’da görüldü. Bizim bölgelerimize birlikte gelmesini oranlama ediyorduk ve bunun tespitlerini yaparak bakanlığa bildirdik. Bu sene bölgemizde alelhusus yaka şeridinde nazik bire bir yaygınlık gösterdi. Ayancık amacıyla serencam zamanların yer şişman rekolte kaybı yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Share: