Balıkesir Kuzeybatı Mekân Yolu Ana Atma Töreni

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Serencam 20 sene süresince ülkemizin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar lira üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız süresince yüzde 60 ululuk ve 996 milyar liralık cirim ile kara yolları bildirme iri payı aldı.” dedi.

Karaismailoğlu, Balıkesir Kuzeybatı Belde Yolu Esas Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, eriştirme ve enfrastrüktür yaptırımlarına dur durak ezbere devam ettiklerini söyledi.

Bu yatırımlarla Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini belirten Karaismailoğlu, bahis konusu çalışmaların “Türkiye Yüzyılı”nın bile yer mehabetli kilometre taşlarından olacağını vurguladı.

Karaismailoğlu, Bakanlığın hizmete açtığı projeleri anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçen hafta hem milletimiz hem da Türkiye’miz üzere haddinden fazla anlamlı ve balaban adımların atıldığı, tarihe tanıklık ettiğimiz günler yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı üzere hürriyeti amacıyla egemenliği için fasılasız yola devam etmektir. Bu vatan üzere canını, kanını feda etmiş özellikle Atatürk gelmek üzere, parçalanmamış gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu fakat böyle ödeyebiliriz. Boş sözler geçicidir, mihman olan,Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Ne mutlu bize kim cumhuriyetimizin 99. yılını milletimize ve onun geleceğine satı hizmetlerle kutladık. Çokça şükür milletimizle bunları paylaşma gururu bizlere kader oldu.”

Bakan Karaismailoğlu, 29 Ilk Teşrin günü cumhuriyet coşkusuna evcil ve milli elektrikli araç Togg’un da katıldığını belirterek, “Ülkemizin 60 almanak hayali olan gelişigüzel antlaşma engellenmeye çalışılan evcil aracımızın sekans üretimine başladık. Sonunda Türkiye, eskimemiş yavru erişim yaklaşımında dünyada izleme eden değil, izlem edilen ayrımsız devlet pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ üretimin, verimliliğin, başarının, güçlükle yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri üstelik Togg olmuştur.” diye niteleyerek konuştu.

Kara yollarının aktarmasız, tehlikesiz, streç, hızlı ve kolay ulaşımın vazgeçilmezi olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Angarya taşımacılığında, üretim ve tüketim noktaları arasında aktarmasız muvasala olanağı sağlamaktadır. Hem arsıulusal hem de sınırlı içi taşımacılık faaliyetlerinde kilit ayrımsız kurum üstlenmekte ve adeta lojistik sistemin kılcal damarı olarak hayati ayrımsız fonksiyon üstlenmektedirler. Uluslararası pazarlarda rekabet avantajının elde edilmesinde balaban afi oynayarak ekonomiye aracısız ulama sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde akıbet 20 sene içinde yağız yollarına çokça büyük yatırımlar yaptık. Akıbet 20 sene süresince ülkemizin muvasala ve iletişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar lira üstünde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız içre yüzdelik 60 fehamet ve 996 milyar lira hacim ile yağız yolları yeryüzü nazik payı aldı.”

Karaismailoğlu, 100 yılda yapılacak faaliyetleri 20 yıla sığdırdıklarını anlatarak, ” Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir- İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara- Niğde Otoyolu, Zor Sultan Sevap Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu üzere mega karaca yolu projelerini hayata geçirdik.” dedi.

Konforlu ve emin yollarla ulaşımın kalitesini yükselttiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Bu birinci sınıf ve tehlikesiz yollar sayesinde 20 yıl öncesine göre gidiş geliş kazalarında yüzdelik 82 oranında eksilme oldu. Değme sene 9 bin 500 vatandaşımızın canını emin yollar sebebiyle kurtarıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Balıkesir’e layık haddinden fazla heybetli yatırımlar gerçekleştiriyoruz”

Karaismailoğlu, Balıkesir’in Türkiye’nin Marmara ve Ege Denizi’ne açılan yeşil penceresi olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin uran açısından sunma mütekâmil iki bölgesini birbirine bağlayan konumu ile Cenup Marmara’nın kocaman merkezleri ortada kayran almaktadır. Konumu itibarıyla ticaretin ümranlı olduğu illere ve balaban limanlara çokça mail. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve büyüklük yolu güzergahında düz almakta, çok ulaşım ağı ile tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisini kullanılmamış yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi büyük turizm merkezlerine bile sülale sahipliği yapmakta ve yaz aylarında güç tıpkısı turizm trafiği yaşamaktadır. Biz da ulaşım ve iletişim altyapısının elan dahi gelişmesi amacıyla Balıkesir’e müstahak çok kocaman yatırımlar gerçekleştiriyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu, Balıkesir’e yapılan yatırımları de örnekleriyle anlatarak, deminden Kuzeybatı Mekân Yolu’nun temelini atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

İstanbul, Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Ayran Budalası Dağları’na erişim sağlayan Balıkesir’in kent geçişine almaşık mukassem misil bağlantısı oluşturduklarını belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kent içerisinde artan kâin kez hesabına kentin kuzeyinden geçecek bu misil ile bölgedeki ulaşım standardını makro ölçüde artırıyoruz. Bir Anda küsurat uran tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda, 3 şeritli bitümlü sıcak kokteyl kaplamalı bölünmüş nöbet standardında düz yazı edeceğimiz kat kapsamında 6 sayı birlikte kavşak bulunmakta. Yolun hizmete sunulmasıyla daha ilk 13 kilometre katederek geçilen güzergahta 3 kilometre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecek. Böylece zamandan 84 milyon, akaryakıttan ise 20 milyon liralık kalkışmak üzere almanak toplam 104 milyon lira tasarruf edeceğiz. Karbon emisyonunu da 4 bin 100 titrem azaltarak çevre korumasına katkıda bulunacağız, çekicilik kirliliğinin de önüne geçeceğiz.”

Konuşmanın peşi sıra Icra Vekili Karaismailoğlu ve şehir protokolü butona basarak projenin temeline geçmiş harcı döktü.

Törene, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, DÜRÜST Parti Balıkesir milletvekilleri Mustafa Canbey, Adaletli Çelik, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, AK Fırka İl Başkanı Ekrem Başaran, Karesi Şehremini Dinçer Orkan, İvrindi Şehremini Yusuf Cengiz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Share: