Batman’da depremde ölenler amacıyla gıyabi cenaze namazı kılındı

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar üzere Batman’da gıyabi cenaze namazı kılınıp dua edildi.

Peygamber Sevdalıları Derneği ile Alimler ve Medreseler Birliği tarafından Şerzan Kurt Parkı’nda planlı programda Kur’an-ı Bonkör okunmasının ardından öğle namazı kılındı. 7’den 70’e değme yaştan vatandaşın tıpkısı araya geldiği parkta, depremde yaşamını yitirenler amacıyla birlikte gıyabi cenaze namazı kılındı.

Alimler ve Medreseler Umumi Başbuğ Yardımcısı Mehmet Beşir Şimşek, “Malumunuz, el günlerden geçiyoruz. Memleketimiz iri depremlerle sarsıldı ve sarsılmaya devam ediyor. Biz inanıyoruz kim bu kainatın sahibi Allah’tır ve bu kainatta olup biten herhangi bir şeyden bilge olan Allah’tır. Onun mülkünde ondan bihaber ayrımsız şeyin olması tür değil inancımıza göre. O yüzden bu depremler sebep gelişigüzel ne olursa olsun, asıl kaime sahibi Allah’tır. Nedeniyle tığ diyoruz kim esasen ona yalvarmamız geçişsiz. Ondan bu musibetlerin bitmesini dilememiz lazım. Günahlarımızdan periferi tövbe etmemiz geçişsiz. Bu musibetlerin yaşanmaması üzere dua etmemiz geçişsiz. Çünkü o dilerse bunları durdurur. O dilemediği müddetçe kimsenin gücü buna yetemez. Ondan çevre diyoruz kim halkımızla beraber şu meydanlarda Rabbimize yalvarmaya geldik. Bu musibetlerin sonuç bulması üzere Rabbimize yalvarmaya geldik. Bunların ayrımsız manası var, katiyen vardır, bizim bereketli okumamız geçişsiz. Bu musibetlerle tabiri caizse kıyametleri gördük ve görmeye bitmeme ediyoruz. Hep bunlardan Müslümanlar namına kendimize ibret çıkarmamız geçişsiz. Rabbimizle aramızı düzeltmemiz geçişsiz. Rabbimize bu musibetlerin ortadan kalkması için yalvarmamız geçişsiz. İşte biz bunun için buraya gelmişiz. Irtihal eden halkımız üzere, Mütedeyyin kardeşlerimizin gıyabi cenaze namazını kılacağız ve bütün maksatlarımız amacıyla bile hep beraber inşallah tövbe ve dua edeceğiz” dedi. – BATMAN

Share: