Bayburt’ta 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncu yıl dönümü kutlandı

Bayburt’ta 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi.

Saray Bahçesinde gerçekleştirilen kutlamalar, Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasıyla başladı. Burada Ilbay Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Futbolcu Miralay Zekeriya Boğa ile Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci marifetiyle çelenk sunuldu.

Çelenk töreni sonrasında Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Türk büyükleri ve şehitler yerine gocunmak duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdürülen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu.

Şişman Zafer’in 100’üncu sene dönümüne ulaşmanın bahtiyarlığı içerisinde olduğunu paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajında, “Bugün, Nazik Yengi’in 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın gerçek gururunu yaşıyoruz. Milletimizin, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizin ve dünyanın dört bir beraberinde hayatlarını idame ettiren tam vatandaşlarımızın 30 Ağustos Yengi Bayramını kutlama ediyorum. Bayram sevincimizi paylaşan tamam dostlarımıza şahsım, ülkem ve milletim yerine teşekkürname ediyorum.

Tarihi makro zaferlerle yoğun milletimiz, herhangi bir kalem yetersizlik ve imkansızlığa rağmen yürüttüğü halas mücadelesini, 30 Ağustos 1922’birlikte kesin ve tartışmasız aynı zaferle neticelendirmiştir. Nazik Galibiyet’le alay malay bugün üzerinde özgürce yaşadığımız toprakların ebedi ve ezeli vatanımız olduğu aynı nöbet elan tescil edilmiştir.

30 Ağustos, boyunduruk ve hürriyet ortada bire bir tercihe zorlandığında Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin, nelerden vazgeçebileceğinin sunma bariz ispatı olmuştur. Milletimiz, düşman boyunduruğu altında aynı dönem üstelik kalmaktansa, ölümü öldüren bire bir cesurca şehadete yürümüş, istiklal ve istikbaline ehil çıkmıştır.

Son kendisine 15 Orak Ayı gecesi yaşananlar, Nazik Taarruz’a sabah yeli veren sarsılmaz iradenin kalplerde halen canlı olduğunu gene göstermiştir. Türkiye, mazisinden aldığı güçle, entelektüel ve gönençli geleceğini mensur etme uğrunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bütün insanlığı dikçe sarsan güneş tacı virüs salgınını başarıyla başöğretmen ülkemiz, toptan soylu erki krizi de fırsata çeviren adımlar atmaktadır. Artan istihsal kapasitesi, temas ay rekorlar facia ihracatı, defans sanayiinde hayata geçirdiği projeleri ve lehçe sorunların çözümünde üstlendiği sorumluluklarla Türkiye, malta eriği sisteminde adalet ettiği yeri almaktadır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlayacağımız 2023, inşallah nazik ve hayatiyetli Türkiye’nin inşasını müjdelediğimiz yeni bir milat olacaktır. Bu düşüncelerle Cumhuriyetimizin banisi, Şişman Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını minnetle yad ediyorum. Vatanımız uğruna tıpkısı gül bahçesine girercesine toprağa sakıt aziz şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyor, gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhu çalgılı çağanaklı, mekanları behişt olsun. 30 Ağustos Yengi Bayramımız hümayun olsun” ifadelerine düzlük verdi.

Tören halk oyunları ekibinin umum oyunları gösterileri ve öğrencilerin şiirlerini okumalarıyla sona erdi.

Törene kamu kurumlarının amirleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. – BAYBURT

Share: