Bayburt’ta arıcıların bal sağım mesaisi başladı

Bayburt’ta çiçek balı üreticileri hasat telaşı yaşıyor.

Bayburt Arıcılar Birliğine üye 620 üretici, 50 bin kovanda ürettikleri tescilli Bayburt çiçek balının sağımı amacıyla muttasıl faaliyet yapıyor.

İlkbaharda varlıklı floraya ehil yüksek kesimlerdeki plato ve dağlara bırakılan kovanlarda örgensel şekilde üretimi yapılan Bayburt çiçek balı, şehir ekonomisine makro ulama sağlıyor.

Merkeze vabeste Cebin Geçit köyünde arıcılarla alay malay sağım özne Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt’ta arıcılığın seçme geçen yıl elan da geliştiğini söyledi.

Bu sene kış ve bahardaki yağışların balda verimi müspet etkilediğini belirten Epcim, “Bal kalitemizin berenarı ferah olduğunu biliyoruz. Rakiplik edebileceğimiz çokça büyük markalı balımızı cümle Türkiye’ye referans ediyoruz. Şu anda sağım özne arıcılarımızı ziyaret ederek ciddi mesaide kendilerine kolaylıklar diledik. Yekpare arıcılarımızın artımlı sağım dönemi geçirmelerini irade ediyoruz.” dedi.

Arıcılar Birliği Başkanı Misyon Vardar de Bayburt’un ensesi kalın bitki örtüsü yardımıyla hem bölgedeki hem bile Türkiye’nin farklı yerlerindeki arıcılar tarafından yeğleme edildiğini belirtti.

Bu sene bol şanslı aynı zaman geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını nâkil Vardar, “Şehrimizin rakımının faziletli olması ve bu sene tafsilatlı süren çiçek mevsimi nedeniyle arıcılarımız sağıma biraz elan geç başladı. Sabık sene yağışsızlık nedeniyle bağan olan mahsul, bu yıl yaklaşık 4 tekmil arttı. Üreticilerimize bereket tüketicilerimize onma olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Merkeze sadık Bayraktar köyünde arıcılık yapan Ulu Saika, kentin serin yerlerinden olan köylerinin bitey açısından çok ensesi kalın olduğunu söyledi.

Rakım zımnında hasada diğer bölgelere bakarak henüz geç başladıklarını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Şu anda hasat zamanımız başladı. Kovanlarımızdan ballarımızı alıyoruz. Elan sonradan halis ve paketleme işlemini yapıyoruz. Elan sonradan müşterilerimize gönderiyoruz. Bayburt’un en yüksek kesimlerindeyiz. Yaklaşık 2 bin rakımda bulunuyoruz. Çiçek bakımından haddinden fazla mübarek benzeri düz. Ayrıksı yerlerde sistem hasadını yaptı. Bura biraz efdal olduğu amacıyla hasadımızı geç yapıyoruz. Karşımızda Kaçkar Dağları ve bir anda arkasında Anzer Yaylası var.”

Merkeze sadık Gümüşsu köyünde kovanları mevcut arıcı Ahmet Ertaç ise bu sezonun başka yıllara bakarak henüz bereketli geçtiğini söyledi.

Ürettikleri balın doğal olduğunu vurgulayan Ertaç, “Bu mevsim ayrıksı yıllara göre daha bol geçti. Şu anda kovanlardan balımızı aldık, sağımımızı yaptık. Güzeşte sene kuraklıktan hava Bayburt’ta kovandan 5-6 kilo mahsul alınırken bu yıl ürün 20 kilonun üstüne daha çok.” dedi.

Share: