Berlusconi’den namzetlik sinyali

İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi, eylülde yapılacak erken genel seçimlerde senatör olabilmek için namzet olmayı düşündüğünü söyledi.

Ülkede, 25 Eylül’birlikte yapılacak er umumi seçimler öncesinde İtalyan siyasetinde, esen ve sol cephelerde seçim kampanyası çalışmaları sürüyor.

Format sağlıklı inikat süresince meydan düzlük Forza Italia Partisi’nin lideri ve sakat başvekil Berlusconi, katıldığı tıpkısı radyo programında yaptığı açıklamada, “Senato için aday olmayı düşünüyorum. Forza Italia dışından dahi bir nice kişiden mevrut baskılar sonrasında bu şekilde hepimiz mutlu olacağız” dedi.

Berlusconi, tarz esen itilaf içindeki önderlik mücadelesiyle çok ilgilenmediğini belirterek, “Bu haddinden fazla da ihtiraslı olduğum şeyler değil. Ben çıktı ne yapacağımla, mali baskıya ve geçerlilik baskısına alın mücadeleyle ilgileniyorum” diyerek konuştu.

85 yaşındaki Berlusconi, 1994’te siyasete atık ve İtalya’nın cumhuriyetle yönetildiği 1946’dan bu yana yer etraflı müddet başvekâlet işleyen isim olmuştu.

Berlusconi, alacak kaçırdığına hükmedilen tıpkısı davadan aldığı mahkumiyet ve 6 yıl siyasetten men kararı zımnında Teşrinisani 2013’te Senato’da yapılan oylama sonrası senatörlükten azledilmişti.

Siyasetten men yasağının kalktığı 2019’de Avrupa Parlamentosu (AP) Seçimleri için namzet olan tecrübeli lider, AP’ye seçilmişti.

Anketlerde önde gözüken iki lider atışmaya başladı

Ülkede yapılan akıbet halkoyu yoklamaları, ötede sağcı Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisini bir numara, Enrico Letta liderliğindeki minval solun bina partisi Demokratik Öğür’yi ise ikinci sırada gösteriyor.

Fikir oranları birbirine mümasil iki lider seçme kampanyası döneminde atışmaya başladı.

Meloni, uluslararası basına verdiği demeçte, yönetime gelmeleri halinde anti-demokratik bir kayma ve otoriterliğe ahit olmayacağını, kendilerinin bunlarla anılmasının safsata olduğunu kaydetti.

Letta ise Meloni’nin dış politikadaki imajını hâllenmek istediğini, kendisini kızartı ile makyajlamaya çalıştığını fakat Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve İspanya’nın sivri sağcı partisi Vox kabilinden Meloni’nin namına referans aldığı noktaların ortada olduğunu söyledi.

Meloni ise buna karşılık kendisine, dış siyaset üstüne Letta’dan ibret almayacağını dile getirerek, partisi FdI’nin NATO ve SUTAŞ yanlısı duruşunun tutarlı olduğunu savundu.

Giorga Meloni, Letta’ya “Makyaj amacıyla pudraya ihtiyacımız bulunmayan. Meğerse sen çelişkilerini alçı ile kapatamayacaksın.” yanıtını verdi.

Halkoyu yoklamaları hangi diyor?

Farklı kamuoyu yoklamalarında, faşizan mail sağcı FdI’nin oy oranı yüzde 23-25 bandında çıkıyor. Format solun çatı partisi PD ise yüzdelik 22-24 ile ikinci tam kayran alıyor.

Anketlere bakarak, bu iki partiyi eşkal sıhhatli ittifakta düz kayran Kütle, yüzde 12-14 civarındaki göre strateji ediyor.

5 Talih Hareketi’nin oyu kısaca yüzdelik 9-11, Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın (FI) oy oranı yüzdelik 7-9 civarında görünüyor.

Oyları yükseliş trendindeki Bir Iki Partisi’nin birlikte rey oranının yüzde 4-6 bandında olduğu belirtiliyor.

Mevcut anketler, FdI, Grup ve FI’den oluşan eşkâl sağlıklı ittifakın seçimlerden hükümet kuracak çoğunluğu elde ederek çıkacağını ortaya koyuyor.

İtalya’bile Mario Draghi liderliğindeki degaje katılımlı koalisyon hükümeti, 21 Temmuz’bile 3 koalisyon ortağı partinin parlamentoda hükümete desteğini çekmesi neticesinde çökmüştü.

Başvekil Draghi’nin 22 Temmuz’de ricat etmesinin ardından Reisicumhur Sergio Mattarella, parlamentoyu feshederek normalde 2023’ün evvel aylarında yapılması müstelzim seçimleri sonbahara çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi ricat etti

 

Draghi: Hububat taşıyan gemilerin yola çıkması müspet bir gelişme

 

Berlusconi’nin Rusya itirafı

 

Berlusconi, 53 gözyaşı kıtipiyoz sevgilisiyle nikahsız evlendi

 

Share: