Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan makro açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’birlikte temaslarda mevcut Slovenya Cumhur Reisi Pahor ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Reisicumhur Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile kuma basın toplantısı düzenledi. Hesaplı hacmin 2.3 milyar doları aştığını belirten Erdoğan, bu hedefin geliştirilmesi gerektiğini tabir etti. İki ülkenin defans sanayiinde eş adımlar atacaklarını belirten Erdoğan, düet ilişkilerin Türkiye’nin KEZ üyeliğine bindi dahil seçme alanda gelişeceğine inandığını rapor etti. Isloven Cumhur Reisi ise, ülkelerin siyasal ve ekonomik işbirliğinin elan da güçlendiğini belirtti. Pahor, “Türkiye dostlarımızdan aynı tanesi. Kebir dostlarımızdan biri olmasından yağlık memnuniyet duyuyorum” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu yıl Türkiye ile Slovenya arasındaki diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yıldönümünü kutluyoruz. Bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi teferruatlı şekilde ele aldık.

“SOY POTANSİYELİMİZİ YAKALAYACAĞIZ”

Iktisat, tecim, endüstri, malumat, teknoloji, ulaştırma ilkin atılmak için süratle her alanda duyduğumuz memnuniyeti anlatım ettik. 11 yıl önce imzaladığımız ciddi paydaşlık anlaşması çoğaltan etkisi yaptı. Hakikat potansiyelimizi bibi eksiksiz yansıtmayan rakamı henüz üstelik üst taşımayı hedefliyoruz.

İki NATO müttefiki adına hele savunma endüstri alanında atacağımız dayanıklı çok eş etap olduğu kanaatindeyim. Slovenya’üstelik Karavanke Tüneli ve demiryolu inşaatında Türk müteahhitlik firmalarının yer almasından hava duyuyoruz.

Altın dostumla Ukrayna ve Balkanlar’daki gelişmeler ilkin kalkmak amacıyla lehçe ve toptan meselelere ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Dostça münasebat ve işbirliği, bölgesel sulh ve istikrara şişman katkılar sağlıyor. Hukuk, müttefiklik ve mühim katılma temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki dönemde Türkiye’nin SU’ye katılım süreci dahil temas alanda henüz de güçleneceğine inanıyorum.

Cami ve İslam Hars Merkezi’nin 2020 yılında faaliyete geçmesinden nazik sevinme duyuyoruz. Kızıl dostumun camiyi musahabe etmesi, yâd etkinliklerine katılması emsal ayrımsız tutumdur.”

“EKONOMİK VE SİYASİ İŞBİRLİĞİMİZ GENİŞLEYECEK”

Henüz sonraları küçümseme düz Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili dostum öncelikle ego da sizlere bu büyük cümleleriniz amacıyla ülkem ve şahsım amacıyla teşekkürname gelmek isterim. Bu balaban misafirperverliğiniz amacıyla üstelik teşekkürname ederim. Bu resmi ziyarette güzel ülkenizde küçük haddinden fazla domuzuna ağırlandık.

Hem Slovenya hem Türk medyasına şunu bildirmek isterim; bu 18. görüşmemiz. 2011’den bu yana önemli katılma anlaşmasını imzaladık. Bu noktada Başvekil sıfatlarıyla metin haddinden fazla hedefimiz vardı. Ticaretin 1 milyara artırılmasına hedefliyorduk. Bu ölçü şu anda neredeyse iki katına ulaştı, hedeflerimizin birlikte üstüne çıktı. Bugün iktisat bakanının bile huzurunda ego Slovenya hükümeti adına söyleyebilirim ki, hareket komisyonu konferansı çalışmaya bitmeme edeceğiz.

Tıpkı zamanda hesaplı ve politik işbirliğimizin elan birlikte güçlendiriyor olacağız. Sevgili dostum, Slovenya bu noktada gerçekten takdirlerini nakletmek istiyor. Türk şirketlerinin müteahhitlik projeleri gelişigüzel devir eskiden, vakitlice, daha önce oydaş olunmuş fiyatlar kapsamında gerçekleştirilmiştir. Sizin şirketleriniz için AB genelinde referans oluyoruz.

Saygıdeğer Cumhur Reisi Erdoğan’la düet ilişkilerimizde çözemeyeceğimiz konu olmamıştır. Tabii ki kuruntu ayrılıklarımız olmuştur; ancak diyalogla aşabilmeyi veya bunlarla yaşayabilmeyi düşünüyoruz. Oldukça Türkiye ile birlik ilişkilerimiz oldu. Slovenya halkının iri çoğunluğu pespaye Türkiye ile olan işbirliğimizi çokça olumlu değerlendiriyor.

Bu noktada baş başa detaylı devamlı görüşmelerimiz amacıyla hem da bu noktada Ukrayna savaşı, Mağrip Balkanlar’daki konuları ele kabul etme şansımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanına teşekkürlerimi devretmek isterim. Ukrayna savaşından, sonuçlarından bahsettik. Slovenya saygıdeğer Cumhur Reisi Erdoğan ve Türkiye’nin arabuluculuk görevini takdir edilmektedir.”

“ERDOĞAN, AĞIRBAŞLI BALKANLAR’A İLGİ GÖSTERİYOR”

Arı kişilerin çığlık çekmemesi için arabuluculuk söz konusu, adaletli ve barışçıl diyaloğun başlatılması söz konusu. Mağrip Balkanlar bahis konusu olduğunda 19. sefer yine tıpkı araya karışmak üstüne karar verdik. Ilkgüz soyunda BM Umumi Kurulu’nun oturumlarında benzeri araya gelmeye karar verdik. Sırbistan, Kosova, Bosna, Hırvatistan üzere Balkan ülkelerini görüşme söz konusu. Ben da o zirveye familya sahipliği yapıyor olacağım.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanının Günindi Balkanlar’a rabıt gösterdiğini biliyorum, kendisine bilgeliği amacıyla teşekkür ediyorum. Fırsatları ve zorlukları görebiliyoruz. Ukrayna savaşı yüzünden gözden kaçırılabilecek fırsatları da görebiliyoruz. Bu çarpışma beklenenden uzun sürerse, buradaki gerilim güneye, Balkanlara de inebilir. Bölgedeki umum ülkeler ve liderlere şunu bildirmek isterim; bu havza hazar, düzenlilik, refahı hak ediyor.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanıyla görüşlerimi paylaştım, zorlu çok konuda hemfikir olduk. Tabiatıyla ki fikir farklılıklarımız olabiliyor amma serencam namına meydanlık ve dostluğunuz amacıyla ayrımsız defa daha teşekkürname gitmek isterim.

Türkiye dostlarımızdan ayrımsız tanesi. Büyük dostlarımızdan biri olmasından âlem memnuniyet duyuyorum. Türkiye ve Slovenya’nın farklılıkları birlikte var fakat bu dostluğu kurabilmiş olmamız hoşur eş dokuma fail tıpkısı buut. Sizlere tıpkı yol daha hal arayışınız üzere, Finlandiya ve İsveç’in girişimleri için teşekkür ediyorum. Bizler müttefikiz, burada NATO’nun Ukrayna Savaşı sırasında ne kadar majör olduğu tıpkısı el daha müdellel durumda. Çok teşekkür ederim eş sahipliğiniz için.”

Share: