Beşiktaş Belediyesi, Kentsel Tahavvül Kapsamında İki Binanın Yıkımını Başlattı.

Bilgi: ÇAĞATAN AKYOL – Almaç: İSMAİL IŞIK

İstanbul’da Beşiktaş Belediyesi’ne vabeste Beşiktaş İmar SAVUŞMAK, ilçede başlatılan kentsel tahavvül kapsamında Manolya ve Yakar Apartmanı’nın yıkımına bugün başladı. Binaların yıkımı öncesinde mütekellim Beşiktaş Belediye Reisi Arzu Akpolat, bu yıkımın benzeri saksı olduğunu belirterek, “Komşularımız şayet bize muvafakatnamelerini verirlerse tığ onların bütün süreçlerini yönetmeye talibiz. Biz Beşiktaş Belediyesi kendisine elimizi taşın altına koymuş durumdayız” dedi.

Beşiktaş Belediyesi iştiraki Beşiktaş İmar ZIYAN ETMEK, kentsel inkılap kapsamında ilçede ilk yıkımı bugün başlattı. Akat Mahallesi’nde kâin Zeytinoğlu Caddesi’ndeki Manolya ve Yakar Apartmanı’nda başlanan yıkıma Beşiktaş Belediye Başkanı Gönül Akpolat birlikte katıldı.

“AMACIMIZ VATANDAŞLARIMIZIN YANLARINDA GIRMEK”

Katabolizma öncesinde konuşan Akpolat, ilçedeki çoğu binanın riskli bina olduğunu belirterek, yer sarsıntısı gerçeğine dikkat çekti. Hareket konusunda alışılmamış bir çabalama içerisinde çalışmalar yürüttüklerini anlatan Akpolat, kentsel dönüşüme ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Bu amaçla Beşiktaş’ta Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzü kurduk. Bütün birimleri bu müdürlük altında toparladık. Yine Beşiktaş İmar AŞ’yi kurduk. Amacımız baştan sona bu konuda vatandaşlarımızın bütün hukuki süreçlerini yöneltmek, belediyeden akıllıca bilgiye ve belgeye ulaşmalarını keşfetmek, sözleşmelerini yaparken yanlarında görünmek, iskana büyüklüğünde olan sürecin tamamında onların haklarını korumak ve kameraman firmayla onların arasındaki ilişkilerde maliklerin yanında namına onların bu süreçten etkilenmemesini sağlamakla ilgili benzeri çabamız var. Zaman da bunun evvel sözleşmesi, Manolya ve Yakar Apartmanı. Sözleşmesi imzalandı, bütün onayları bundan sonra, yadımlama ruhsatı oluşturuldu.”

“YAPIMCI FİRMALARIN ÖNEMLİ KISMI, YAPAMAYACAKLARI SÖZLER VERMİŞ”

Beşiktaş’ın bu konuda çokça aşkın dezenformasyona uğradığını dile getiren Akpolat, “Bugüne kadar maliklerle yapımcı firmalar beyninde çıkan yüzlerce dava belediyemize derk etmiştir. Gördük kim yapımcı firmaların koskocaman tıpkı kısmı, vatandaşımıza yapamayacakları işlerin sözünü vermiş. Nedeniyle yurttaş da malikler dahi yapımcı firmayla tıpkı araya geldiğinde tıpkı çekinmezlik sorunu daha çok oluşmaya başladı ve süreçlerin uzadığını gördük” diyerek konuştu.

“BU YIKIM BİR BAŞLANGIÇ OLACAK”

Belediyeye olan başvuruları tıpkısı araya getirdiklerini ve çalışmalara başladıklarını söyleyen Akpolat, şöyle bitmeme etti:

“Bu katabolizma gerçekte tıpkısı baş olacak. Komşularımıza tıpkı çağrıda yatmak istiyorum. Tüm komşularımız hem binalarının dönüşümüyle ilgilendiren hem değişik türel süreçlerle ilişik belediyemize kesinlikle başvursunlar. Eğer bize muvafakatnamelerini verirlerse, tığ onların hep süreçlerini yönetmeye talibiz. Beşiktaş Belediyesi kendisine elimizi taşın altına koymuş durumdayız.”

IŞIK: HEP HUKUKİ SÜRECİ DENETLİYORUZ

Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Cirim Işık dahi sürecin esasen sonuna kadar bütün itmam maliklerinin beraberinde olduklarını söyledi. Işık, “Yapı denetleme şirketleri, inşaatların icazet projesine uygun yapılıp yapılmadığını denetliyor. Biz anne sözleşmeye uygun yapılıp yapılmadığını denetliyoruz. Aplikasyon yapan firmayla ikmal malikleri arasındaki hep hukuki süreci denetliyoruz ve bunun amacıyla birlikte komşularımıza temas nev desteği veriyoruz” dedi.

Açıklamaların peşi sıra iş makineleriyle binaların yıkımına başlandı. Beşiktaş Şehremini Akpolat, ekiplerden hikmet aldı.

Share: