Boyabat’ta baraj ve göletlere 94 bin sazan yavrusu bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürlüğünce düzenlenen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında 94 bin pullu sazan yavru su Boyabat ilçesindeki baraj ve göletlere bırakıldı.

Boyabat Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, Beğenilen Baraj Göleti’ne 14 bin, Bektaş Göleti’ne 5 bin, Boyalı Göleti’ne 20 bin, Kurusaray Baraj Göleti’ne 15 bin, Dodurga Baraj Göleti’ne 25 bin, Cemalettin Göleti’ne 6 bin ve Çattepe Göleti’ne 9 bin başlamak üzere toplanmış 94 bin sazan yavrusu salındı.

Kaymakam Enver Yılmayan, Amasya Suluova Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim ve Araştırı İstasyonu tesislerinde üretilen pullu sazan yavrularını ayrımsız bölüm baraj ve göletlere bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kaymakam Yılmaz, “Anadolu’muzun konuşu ve tabii türleri arasında düzlük alan, vatandaşımız üzere kaliteli bir protein, balıkçımız üzere eke benzeri gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıkları göl ve göletlerimize bırakıyoruz.” dedi.

Balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara bağlı avcılık ile olabilir olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bilcümle balık türleri stoklarının ati nesillere aktarılabilmesi amacıyla av aracı, balık boyu, av zamanı ve düzlük yasaklarına uyulması ve arz bir iki aynı kere üremelerine imkan tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından balaban ehemmiyet sunu etmektedir.” ifadelerini kullandı.Share: