Bursa haberi | Mudanya’ya mütenavip erişim devrede

Mudanya’ya mütenavip erişim devrede

BURSA – Raylı sistemi Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak projenin atiklik kazanması amacıyla Mudanya Karayolu gidiş yönünün ‘Özdilek AVM ile çabuk katar hattı köprüsü arasındaki bölümünün’ 3 kamer boyunca trafiğe kapatılması gündeme geldi. Bu plan devreye alınmadan geçmiş ‘kapatmanın gidiş geliş akışına etkisinin belirlenmesi için’ 4 günlük deneme uygulaması yapılacak. Tecrübe sürecinde Mudanya’ya muvasala, Geçit Çevre Yolu ilkin olmak için değişik güzergahlardan sağlanacak. Bu süreçte yapılacak kurgu sayımları ile değerlendirmelerin peşi sıra, yolun ‘3 ay boyunca’ trafiğe kapatılıp kapatılmayacağına karar verilecek.

Bünyesindeki 6 ayrımlı hastanede bütün bin 355 yatak kapasitesi ile Bursa’nın afiyet hizmetleri yükünü majör ölçüde calip Bursa Site Hastanesi’ne okunabilen ulaşımın sağlanması üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Mücahede-Site Hastanesi Raylı Sistem Hattı’nda imalat devam ediyor. Bakanlar Kurulu kararı ile Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı’na devredilen 6.1 kilometrelik 4 istasyonlu hattın Mudanya Karayolu üzerindeki çalışmaları cevvaliyet kazandı. Çalışmaların henüz dahi ivme alması için Mudanya Karayolu gidiş yönünün ‘Özdilek AVM ile hızlı katar hattı köprüsü arasındaki bölümünün’ 3 kamer süresince trafiğe kapatılması gündeme geldi. Tasrif devreye alınmadan geçmiş ‘kapatmanın gidiş geliş akışına etkisinin belirlenmesi için’ 4 günce sınama uygulaması yapılacak. 15 Teşrinievvel Cumartesi (Erte) günü saat 20.00’dan itibaren başlayacak tecrübe uygulamasında, Mudanya’ya erişim Derbent Çevre Yolu başta almak üzere farklı güzergahlardan sağlanacak. Bu süreçte yapılacak şalter sayımları ile değerlendirmeleri peşi sıra, yolun 3 ay boyunca trafiğe kapatılıp kapatılmayacağına değişmeyen verilecek.

Boğaz kasaba yolu devrede

Sadece gidiş istikametinde yapılacak kez kapamanın gidiş geliş akışını münasebetsiz etkilememesi üzere Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Mudanya’ya erişim yönünde lüzumlu alternatifler hazırlandı. Bulunan durumda maça saatlerde 3000-3500 aracın kullandığı Mudanya yolunda 4 dönem sürecek sınama uygulaması tamamlanıncaya kadar, sunu yüce almaşık Geçit Kasaba Yolu olacak. Bursa’dan Mudanya istikametine gidecek araçlar, Mudanya Özdilek AVM ışıklarından Argıt Çevre Yolu’na girip, çabuk tren hattı köprüsü altından baştan Mudanya yoluna bağlanabilecek. Mudanya’ya ulaşımın ikinci alternatifi ise ‘Yunuseli – Alman Kanalı Sedde Yolu üzerinden’ Dereçavuş – Ahmetköy- Aksungur- Nilüferköy angajman yollarını görmek olacak. Bunun birlikte, Yalova yolundan ise Eş Şekil kavşağından Yeniceabat – Alman Kanalı bağlantı yolu ‘Mudanya’ya gidiş üzere’ ayrımlı alternatif olacak. Antrparantez Demirtaş Kavşağı istikametinden gelenler dahi ‘Çağlayanköy -Ahmetköy Yolunu kullanarak’ Bademli köprülü kavşağına bağlandıktan sonra Mudanya’ya ulaşabilecek.

Sorunsuz erişim amacıyla önlemler alındı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Magnezit, raylı hep hattındaki çalışmaların daha birlikte atiklik kazanması üzere planlanan kapatma öncesinde 4 günlük deneme uygulaması yapılacağını söyledi. Bu müddet içerisinde Mudanya yolu üstünde araç sayımları ile muktezi değerlendirmelerin yapılacağını belirten Başbuğ Eskişehir Taşı, “Değerlendirmelerde trafiğin zıt etkileneceğine karar verilirse, 3 mahiye yama uygulamasına geçilmeyecek. Buradaki amacımız, raylı dizge hattındaki çalışmaların daha dahi hızlanması. Ancak bunu yaparken, gidiş geliş seyrinin aksamasını istemiyoruz. Bunun için bile gerekli cemi alternatif yollarımızı hazırladık. 3 maaş mantinota ile ilişkin nihai kararı, bu 4 günlük denemenin ardından vereceğiz” diye konuştu.

Share: