Büyük zaferin ateşi 100’üncü yılda Başakşehir’den yükseldi

Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünde Galibiyet Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce izci ve vatandaşın katıldığı etkinlikte izcilik faaliyetleri, meze yürüyüşü, söyleşi ve müzik dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Millet Bahçesi’nde yakılan kamp ateşi ile son bulan etkinliğe Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu bile katıldı.

Balaban Saldırı ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü sene dünümü, parçalanmamış yurtta olduğu gibi, Başakşehir’dahi da coşkuyla kutlandı. Başakşehir Belediyesi, Şişman Zaferi’n coşkusunu ilçenin ciharıyek yanına yaydı. Etkinlikler kapsamında Başakşehir Ulus Bahçesi, Zafer Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne ocak sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaymakamlık sakinleri bile gösterişli bağ gösterdi. ETKİNLİKLER DÖNME BOYU SÜRDÜ

Başakşehir Ulus Bahçesi’ndeki gölün etrafına ayça şeklinde kurulan çadırlarda izciler, dönme boyunca muhtelif işler gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Birlik ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle tıpkı araya geldi. Söyleşinin arkası sıra Başakşehir Saz Akademisi öğrencileri katılımcılara enstrüman ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile yol pozisyonuna güzeşte Başakşehirli izciler ve kaza sakinleri, Başakşehir Kavim Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün arkası sıra dinlenme kampı ateşi etrafında buluşarak keşşaf marşları söyledi.

‘NAZIK FÜTUHAT BALABAN MİLLETLERE MAHSUSTUR’

Etkinliğe katılan ilçe sakinlerine hitap eden Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu, nazik zaferlerin şişman milletlere muhtemelen olduğunu söyledi. İstiklal ve gelecek mücadelesinin 100 sene bilahare bire bir kararlılıkla devam ettiğini anlatım fail Kartoğlu, ‘Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk ilkin başlamak amacıyla göğsünü düşmana esirgeme eden aziz şehitlerimizi ve alp gazilerimizi rahmetle, minnetle tanınmayan ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a büyüklüğünde vatanımız, bayrağımız ve ezanımız amacıyla canlarını feda fail, düşmanlara ve hainlere derbent vermeyen eren şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin inşallah. 100 sene geçmiş dedelerimizin Anadolu’birlikte verdiği istiklal ve istikbal mücadelesi, zaman bile aynı kararlılıkla ve azimle bitmeme ediyor’ diye niteleyerek konuştu.

‘TARİHİMİZİ İYİ OKUYUN GENÇLER’

Ağustos ayında kazanılan balaban zaferlere birlikte değinen Kartoğlu, gençlerin tarihi gani okumasını istedi. Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

‘Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ilkin doğmak için ağustos ayında sayımsız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’da Mercidabık Zaferi, 1521’da Belgrad’ın fethi,1526’dahi Mohaç Zaferi,1571’dahi Kıbrıs’ın fethi, 1922’üstelik Sakarya Meydan Savaşı ve 30 Ağustos Büyük Taarruz’ Tarihimizi ferah okuyun çoluk çocuk! Unutmayın. Odalık Mehmet Han İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın ya da ben seni’ diye niteleyerek başlattığı kuşatma sonunda dünyada eskimemiş aynı yüzyıl açtı. Çanakkale’üstelik tarihin akışını değiştiren tanınmayan kahramanlar dahi Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.?Share: