ÇANAKKALE – Vekil Karaismailoğlu: “Bu bakım, iz ve küşat şölenimiz artarak bitmeme edecek”

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asıl Arama Merkezi ile Avrupa yakasında mevcut köprü ayağının 318 metrelik kulesinde incelemede bulundu.

Karaismailoğlu, Çanakkale’deki temasları kapsamında, 1915 Çanakkale Köprüsü Lapseki Yapı Yeri Alanı’nda mevcut köprünün Esas Taharri Merkezi’ni ziyaret etti.

Burada form sorumlularından çalışmalar hakkında hikmet düzlük Nazır Karaismailoğlu, kameralardan köprüdeki akıbet durumu izledi.

Adil Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, 1915 Çanakkale Köprüsü üzere balaban yapılar ve otoyolların yapımları kadar işletmelerinin birlikte haddinden fazla oylumlu olduğunu söyledi.

Bu yapıları ayakta burulmak üzere önemli benzeri işletme performansı göstermenin gerektiğine meni eden Karaismailoğlu şunları kaydetti:

“Hemen bu 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun işletmesinde 300 devam arkadaşımız çalışmakta. 24 saat fariza yapmakta. Şu anda bulunduğumuz arama merkezi kabil taharri merkezleri bütün otoyollarda var. Buradan 7-24 hep gidiş geliş izlenmekte. Bu otoyola giren vatandaşımız girdiği noktadan bu otoyolu infirak edene büyüklüğünde aynı taharri altında. Emniyetli tıpkısı şekilde bu otoyolu kullanıp, otoyolun çıkışına kadar bile bu merkezden takip edilmekte. Burada olay kavrama kameraları, trafik kameraları, meteorolojik anten ve hizmet ekipleriyle alay malay çok kilolu benzeri performans gösteriliyor. Umum 300 çıngı arkadaşımız 7-24 bu merkezde ve otoyolumuzda çalışmakta. O yüzden bu işletmede iyi ayrımsız takat sınırı belirtmek gerekiyor.”

Karaismailoğlu, bakanlıklarınca tüm otoyolların ve alışılagelen yağız yollarının fikirli adına mensur edildiğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu kaliteyi, konforu ve güvenliği elan bile artırıyor. Burada değme olağandışı bir akım halinde kontrol merkezi görüngü kavrama kameralarından çarçabuk alarm geliyor. Buradaki rüfeka karo engelleme ediyor ve dakikayı de bulmayan sürede oradaki araca yahut değme farklı cisme ulaşarak, burayı tehlikesiz ayla aktarmak üzere güç tıpkı ceht sarf ediyoruz.”

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu ve beraberindekiler daha sonradan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 318 metre yükseklikteki kulelerinin konusunda yerleştirilen ve Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları sırasında topa sürdüğü mermileri anlatan figürleri büyütmek üzere Avrupa yakasındaki köprü ayağına geçti.

Köprünün Avrupa yakasındaki kulesinde 318 metre yükseklikte kâin bölümüne asansörle sâdır Karaismailoğlu burada beceri ekipten hikmet aldı.

Icra Vekili Karaismailoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bire bir kurum projesinin en son noktasında olduklarını dile getirdi. Adaletli Karaismailoğlu, “Tığ 318 metreyi çıktı bugün itibariyle 334 metreye çıkardık. Hem iki kulenin ayaklarında sağda solda hem üstelik değişik ayaklarda Seyit Onbaşı’nın tümden mermilerinin figürlerini yerleştirmiş olduk. Imdi deniz yüzeyinde 334 metrelik fut yüksekliklerimiz var. Amma bizim deniz altında de 45 metre su derinliği ve bu derinliğin altında birlikte 50 metreye uzayan 370 sayı kazıklarımız var. 65 bin titrem ağırlığındaki beton kesonlar ve onun üzerinde 33 sayı bloktan oluşuyor. Bir puzzle parçası namına 318 metreye kadar ulaşmıştık. Şu anda mermi figürleriyle bu arada 334 metreye balkon bulunuyoruz.” dedi.

Çanakkale’birlikte köprü olmadan önce ulaşımın haddinden fazla bilek olduğunu aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Burada saatlerce süren yolculuklar vardı. Denizin ve havanın izin ettiği kadar feribotların çalışabileceği kadar ulaşım sağlanıyordu. Feribota bindikten bilahare noksan saat süren aynı yolculuk yapılıyordu. Şu anda bu süreyi köprünün yapılmasıyla birlikte 6 dakikaya düşürdük. Bu çekicilik projemizi Türkiye’ye vurulmuş yer kıymetli mühürlerden birisi olarak görüyoruz. Çanakkale’dahi ergin olması, Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünde açılmış olması çokça yetişkin.” değerlendirmesinde bulundu.

Bütün dünyada krizlerin konuşulduğu tıpkı dönemde Türkiye’da yatırımların arttırılarak bitmeme ettiğini belirten Adil Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Bu hizmet, nişane ve küşat şölenimiz artarak bitmeme edecek. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde akıbet 20 yıldır yaptığımız yatırımlar ile Türkiye’nin önünü açtık. Cemi tıkanıklıkları ortadan kaldırdık. 250 milyar doların konusunda sâdır ihracat rakamları ile Türkiye en iri ve yeryüzü çabuk ilerlemelerini gösterdi. Bu hararetli madun yapı üzerinde Türkiye büyümeye devam edecek. Amacımız ve hedefimiz dünyanın mütekâmil en balaban 10 ekonomisi ortada Türkiye güçlü bire bir şekilde yerini alacaktır. Bizim bile hedefimiz bu altyapıyı tasarlamak, Türkiye’nin gelişigüzel noktasına konforlu ve aceleci yollar ile Türkiye’nin büyümesini dinamosunu gerçekleştirmektir. Son 20 yıldır yaptığımız yatırımlar yardımıyla Türkiye akaryakıttan, zamandan ve maliyetlerin azalması nedeniyle mecmu 28 bilyon dolarlık her yıl artırım sağlıyor. Bu sayede seçme yıl trafik kazalarının yüzde 82 azalması dolayısıyla yekpare 13 bin 100 vatandaşımızın canını kurtarıyoruz. O yüzden durmak yok, yola devam diyoruz.”

Karaismailoğlu, buradaki ziyaretin arkası sıra direksiyon başına geçip basın mensuplarıyla gelişigüzel Avrupa yakasından Asya yakasına minibüsle gitti.

Bakar Adil Karaismailoğlu’na, Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, DÜRÜST Tümen Çanakkale İl Başkanı Naim Hırsızlık ile köprünün yapımını üstlenen şirketlerin temsilcileri, yüklenici firmalar ile alım müdürleri haremlik etti.

Share: