Depremzede koşa Hatay’da giyemediği gelinlik ve damatlığı Rize’de giydi

Asrın felaketi yerine adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depreme Hatay’de yakalanan çift amacıyla Rize’bile dernek merasimi yapıldı.

Depremde Hatay’üstelik evleri yıkılan Okan Esmer ve Iştiyak Kara çifti depremden sonradan Rize’ye geldi. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine sadık Dikkaya köyünde turizm işletmesi sahibi Ahmet Karadeniz konuk ettiği depremzedelerin memleketlerinde evleri olmadığı amacıyla düğün yapamayıp gelinlik giyemediklerini öğrendi. Karadeniz, Mekaleskirit Teavün ve El Birliği Derneği (MEKADER) ile gelişigüzel canlı çiftlere destek olmak amacıyla onlara sürpriz yaparak düğün merasimi düzenledi. Evli çiftlerin yüzlerinin güldüğüne şahit olan katılımcılar duygusal anlar yaşadı. Açım konuşmalarıyla başlayan düğün takıların takılmasıyla akıbet buldu.

“Depremden evvel dernek yapacaklarını ancak düğünü depremden kıran yapamadıklarını öğrendik”

MEKADER Toplum Örgütü Başkanı Halil Kosanoğlu, çiftin yaşayamadığı mutluluğu biraz dahi olsa gerçekleştirdiklerini tabir ederek, “Burada iki misafirimiz vardı. Onların hikayesini duyunca haddinden fazla etkilendik. Az Buçuk zaman geçtikten sonraları Ahmet Karadeniz kardeşimizin 2 misafirinin afetzede olduğunu ve onların depremden evvel dernek yapacaklarını ancak düğünü depremden kıran yapamadıklarını öğrendik. Hep eşyalarının binanın altında kaldığını, evlerinin ağız ağıza karmakarışık olduğunu duyduk. Biz da bunun üstüne ‘Evire Çevire bir kodifikasyon yapalım’ dedik. Henüz serbest kapsamlı bire bir dernek yapacaktık ama acımızın büyük olmasından ötürü o acıları çokça dışarı çıkarmadan pespaye çaplı bir organizasyon yapmaya çalıştık. Güzelce bire bir organize oldu. Çiftimize moral vermiş olduk. Onların tıpkısı nebze yüzlerini güldürmek ve yaşanmışlıkları az buçuk da olsa kaynatmak istedik. Hatay’da yaşayamadıkları düğünlerini burada unutmayacakları anları harlatmak üzere yaptık” şeklinde konuştu.

“Acıları var bağımlı ki, muntazır olmak birlikte doğru olanaksız amma hayatta bitmeme ediyor”

köy muhtarı Yoksulluk Kurkut yaptığı açılış konuşmasında çifte şaşırtı hazırladıklarını belirterek “Bu teessürat geçecek. Ululuk ve kavim eleleydi. Hep beraber bu acıları atlatacağız. Bittabi ki bunun beraberinde bire bir de toplumsal aktiviteler gerekiyor. Doğuda çocuklarımıza oyuncak dağıtılıyor. Askerlerimiz ve polislerimiz çocuklarla oyunlar oynuyor. Bizim arkadaşlarımda acı muammer. Kardeşlerimiz düğünlerini yapamamışlar. Onun haberini aldılar. Dediler kim onların haberi olmadan, böyle benzeri organize olur mu? Acıları var tabi ki, memul etmek dahi akıllıca olanaksız ama hayatta devam ediyor. Böylede bir şaşırtı ayarlamışlar” diye niteleyerek konuştu. – RİZE

Share: